Od kilku lat możemy obserwować boom na płyty winylowe. Kolekcjonują je seniorzy, wielbiciele muzyki klasycznej, a nawet nastolatki. Wszystko to przyczyniło się też do wzrostu zainteresowania gramofonami, które jeszcze do niedawna kurzyły się na strychach. Choć z pozoru są to urządzenia o nieskomplikowanej budowie, ich zaawansowana technologia może wprawiać w zdumienie. Zarówno stare, jak i nowe gramofony są dość podatne na występowanie usterek. Na szczęście większość z nich można szybko naprawić.

Jakie rodzaje gramofonów dostępne są na rynku?

Klienci mają do wyboru gramofony manualne, automatyczne i półautomatyczne. Te pierwsze nie oferują użytkownikowi żadnych udogodnień. Wszystkie czynności związane z odtwarzaniem muzyki wykonuje się ręcznie. Dotyczy to również włączania i wyłączania napędu. Gramofon automatyczny jest znacznie prostszy w obsłudze. Wszystko sprowadza się do naciśnięcia jednego przycisku, natomiast zakres działania automatyki może być zróżnicowany. Stąd też w odniesieniu do gramofonów nieco bardziej ubogich w funkcje pojawiło się nieformalne określenie – gramofon półautomatyczny. Decydując się na zakup gramofonu, powinniśmy zwrócić uwagę na:

    • rodzaj napędu (paskowy czy bezpośredni),
    • wkładkę i szlif igły,
    • ramię,
    • przedwzmacniacz (wbudowany czy zewnętrzny).

    Charakterystyka wyżej wymienionych elementów może mieć istotny wpływ na awaryjność urządzenia i ewentualny koszt naprawy gramofonu.

    Co najczęściej psuje się w gramofonach?

    Najczęstszą usterką w automatach automatycznych jest niepoprawna praca automatyki. Można to poznać po wszelkich nieprawidłowościach w odtwarzaniu płyt. Zwykle dzieje się tak, że pierwszy utwór nie włącza się od początku, ale np. od połowy czasu jego trwania. Zdarza się też, że ramię gramofonu wraca za wcześnie lub wcale. W dużej mierze jest to kwestia regulacji, którą można uskutecznić, dokręcając odpowiednią śrubkę u podstawy ramienia. Niebezpieczna jest za to awaria windy ramienia. Ten element w razie uszkodzenia trzeba wymienić na nowy.

    Jak informuje serwisant ze sklepu Muzyczny Strych, który specjalizuje się w sprzedaży winyli i naprawie gramofonów – właściciele gramofonów często skarżą się też na zbyt szybkie lub zbyt wolne obroty talerza. W przypadku gramofonów paskowych winowajcą jest zazwyczaj pasek, który z czasem rozciąga się i traci swoje właściwości. Jeśli pasek jest w dobrej kondycji, powinniśmy zwrócić uwagę na stan łożyska talerza i silnika.

    Zdarza się, że łożysko jest suche i wtedy należy zwilżyć je paroma kroplami oleju silikonowego o niskiej lepkości. Jeżeli zaś problemem jest silnik, lepiej nie kombinować samemu i oddać sprzęt w ręce doświadczonego konserwatora. Ostatnią, często przytrafiającą się awarią gramofonu, jest złamanie igły. W starych urządzeniach wystarczy uszkodzoną igłę wymienić. W przypadku nowych modeli łatwiej będzie kupić całą wkładkę z zainstalowaną igłą.