Kraków to bez wątpienia jedno najpiękniejszych miast w całej Polsce. Może pochwalić się długą i ciekawą historią, wspaniałymi zabytkami oraz cudowną atmosferą, którą wprost uwielbiają turyści. Do Krakowa chętnie ściągają także zagraniczni poszukiwacze przygód, dzięki czemu miasto tętni życiem i pozytywną energią. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas weekendowego wypadu do stolicy Małopolski?

Wawel

Wawel to prawdziwy król wśród polskich zamków. Jest to miejsce przepełnione historią i magicznym klimatem. To zdecydowanie ten zabytek, od którego powinniśmy zacząć zwiedzanie miasta. Wawel położony jest na wzgórzu, dlatego też warto przygotować się na krótką wspinaczkę. Wspaniałe widoki z pewnością wynagrodzą nam wysiłek. Wokół zamku rozciągają się przepiękne ogrody królewskie, o które każdego dnia dbają specjaliści. Jak głosi legenda Wawel wybudowano na czakramie, czyli jednym z bardzo silnych źródeł energetycznych na  Ziemi. Warto przekonać się na własnej skórze, czy odczujemy tego skutki.

Muzeum Krakowa

Muzeum historyczne Miasta Krakowa  to aż kilkanaście oddziałów, które opowiadają historię stolicy Małopolski od średniowiecza do współczesności. Muzeum proponuje turystom wiele ciekawych wystaw, poświęconych różnorodnej tematyce, ale też  organizuje wycieczki po Krakowie pod przewodnictwem kustoszy oraz wykłady i warsztaty edukacyjne skierowane do różnych grup wiekowych. W 2018 roku Muzeum Krakowa powiększyło się o kolejny oddział – Rydlówkę. Jest to dworek, w którym rozegrana została akcja „Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Turyści mogą również odwiedzić Starą Synagogę, Rynek Podziemny, Aptekę pod Orłem lub Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, w której Steven Spielberg nakręcił jeden ze swoich filmów – „Listę Schindlera”.  Dzięki Muzeum Krakowa możliwe jest poznanie interesujących faktów z przeszłości, które są przedstawione w prosty i ciekawy sposób. Zwiedzający chętnie pogłębiają swoją wiedzę bez chwili znudzenia.

Rynek Główny

Z krakowskim rynkiem nieodłącznie kojarzą się Sukiennice. Tak jak za dawnych czasów, tak i dziś jest to popularne miejsce handlu, w którym bez trudu zakupimy pamiątki, lokalne artykuły spożywcze i rękodzieło. Tuż przy rynku znajduje się powszechnie znany Kościół Mariacki  ze strzelistymi wieżami oraz zjawiskowym ołtarzem, stworzonym przez Wita Stwosza. Praktycznie wszystkie kamienice i pałacyki zlokalizowane wokół Rynku Głównego to obiekty zabytkowe, które liczą sobie kilkaset lat. Mnogość kawiarenek i restauracji z ogródkami zachęca do zjedzenia posiłku na świeżym powietrzu.

Brama Floriańska

To miejsce powinien odwiedzić każdy wielbiciel malarstwa. Pod Bramą Floriańską znajduje się galeria sztuki bogata w przepiękne malowidła.  Ciężko oderwać od nich wzrok, ponieważ każda z kompozycji przyciąga oryginalną formą oraz kolorystyką. Aż ma się ochotę zabrać którąś z nich do domu i powiesić nad kominkiem.