Z dnia na dzień powstaje coraz więcej szkół tańca. Niektóre podążają za trendami, inne uczą tańca klasycznego, jeszcze inne mają zadanie bardziej integracyjne i terapeutyczne, relaksujące. Te ostatnie uczą jak żyć w równowadze ciało- umysł, pomagają naturalnie wkomponować taniec w proces integracji osób z niepełnosprawnościami. Jak to działa? Zapraszam do lektury.

Taniec jako odwieczna forma połączenia ciała z umysłem

W pradawnych czasach taniec miał charakter obrzędowy, rytualny. Pomagał zintegrować się tańczącemu z jego umysłem i duszą, a także - w niektórych kulturach - z duchami przodków lub żywiołami, czy też siłami wyższymi, w których wpływ na ludzkie życie wierzono. Nie był to po prostu sposób na spędzanie czasu, ale swoista forma pracy ze sobą, autoterapii lub terapii grupowej, a także niejednokrotnie przeżyciem mistycznym. Na pewno słyszałeś o tańcu deszczu, który musieli odtańczyć Indianie, aby ich plony były odpowiednio nawodnione. Od zarania dziejów taniec miał więc w sobie olbrzymi potencjał, dzięki któremu ludzie się rozwijali.

Taniec dla osób z niepełnosprawnościami

Wiesz na pewno bardzo dobrze, że dla osób z różnym stopniem niepełnosprawności bardzo ważne są dodatkowe zajęcia, które budują ich pewność siebie, pomagają zintegrować ciało z umysłem i wprowadzają stan wewnętrznego spokoju i zadowolenia. Taniec jest idealną formą spędzania czasu dla takich osób. Mogą w nim poczuć się swobodnie, spontanicznie. Taniec pomaga też niewerbalnie wyrazić tłumione emocje i odbudować wewnętrzną harmonię. Zajęcia w takim właśnie duchu oferuje szkoła Criss-Cross Taniec i Natura Kamil Lewandowski, tworząc zajęcia będące połączeniem tańca, zabawy i integracji społecznej.

Miejsce spotkań ciekawych ludzi

Każdy, kto przychodzi na takie zajęcia, staje się częścią społeczności ludzi, których łączy taniec. Osoby dotknięte niepełnosprawnością potrzebują w ogromnym stopniu takiej społeczności. Potrzebują poczucia, że tworzą coś większego w większym stopniu, niż ludzie w pełni sprawni i zdrowi. Zachwiane poczucie własnej wartości, które często mają, leczy się podczas takich spotkań i wraca do właściwego poziomu. W tańcu łatwiej jest poczuć się sobą i pokochać siebie i swoje ciało takim, jakie jest. 

Aktywność fizyczna i zabawa w jednym

“Sport to zdrowie”, a “w zdrowym ciele - zdrowy duch” - tak brzmią stare polskie porzekadła. Zajęcia ruchowe dla osób niepełnosprawnych powinny mieć charakter połączenia zabawy z aktywnością fizyczną, dzięki czemu wytwarza się w ich organizmach więcej endorfin- hormonów szczęścia, które pomagają wrócić do stanu równowagi i harmonii na co dzień. Niektórzy potrzebują więcej zabawy, inny więcej tańca, jeszcze inni bardziej intensywnych ćwiczeń fizycznych. W miejscach specjalnie do tego przystosowanych bierze się pod uwagę wszystkie te czynniki i układa program rak, żeby jak najwięcej osób znalazło tam coś dla siebie bez presji, rywalizacji i oceniania siebie nawzajem. 

 

Na takich zajęciach zawsze jest dużo miejsca na śmiech, skakanie, wspólny taniec, możliwość wyrażania siebie i swoich emocji, ale też odpoczynku, leżenia. Taniec wspaniale wpływa na dziecko, jego zdolność komunikacji, wyrażania siebie, ale też obserwacji i uważności.