Ręcznie tworzone ozdoby świąteczne czy też wnętrzarskie ponownie wróciły do łask i cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Kupują je osoby urządzające domy i mieszkania, a także projektanci wnętrz czy dekoratorzy. Potwierdza to Dorota Zając, która prowadzi w miejscowości Rymanów-Zdrój w województwie podkarpackim pracownię, sklep i komis wyrobów regionalnych i rękodzielniczych. Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się między innymi makramy. Czym one są i jak się je tworzy?
Czym są makramy?
Jak tłumaczy artystka Dorota Zając, makrama oznacza zarówno ozdobę wiązaną, jak i samą technikę wykonywania przedmiotów z wykorzystaniem węzłów tkackich, połówkowych, szczytowych, łańcuszkowych, spiralnych, a także warkoczykowych. Metoda ta uznawana jest zatem za sztukę artystyczną polegającą na wiązaniu różnego typu sznurków bez użycia igieł, szydełek czy drutów. W średniowieczu makramę stosowano między innymi do tworzenia ozdób szat królewskich. Obecnie techniką makramy wykonuje się większe lub mniejsze przedmioty codziennego użytku. W pracowni Wyrobów Regionalnych i Rękodzielniczych Doroty Zając można zatem kupić makramy w formie:
- serwet, narzut i abażurów,
- toreb, hamaków i baldachimów,
- elementów kołysek i lamp,
- pasków i szali,
- półek i firan,
- wiszących ozdób dekoracyjnych na ścianie.
Makramy często tworzone są z wykorzystaniem gałęzi drzew, specjalnych metalowych rusztów oraz obręczy. Pomysłów na wykonanie ich w designerskim wydaniu jest naprawdę wiele. Artystka Dorota Zając przygotowuje makramy głównie w stylu boho, a także w estetyce regionalnej, oddającej prawdziwy charakter Podkarpacia i Bieszczad. Ozdoby są różnokolorowe i tworzone z odmiennych sznurków czy nici. Na specjalne zamówienie Dorota Zając jest też gotowa przygotować makramę według koncepcji lub projektu klienta.
Gdzie można wykorzystać makramy?
Makramy, które można dostać w sklepie Doroty Zając, zdobią salony, sypialnie czy pokoje dziecięce wielu polskich domów. Trafiają one również do firm organizujących wesela, a także do pracowni florystycznych, które wykorzystują je przy tworzeniu wyjątkowych kwiatowych kompozycji.
Ponadto o makramy pytają właściciele góralskich karczm i hoteli. Pomysłów na ich wykorzystanie jest zatem wiele. Szczególnie pokochają je jednak osoby, które lubią rękodzieła i styl rustykalny, boho, wiejski, staropolski oraz góralski.
Co jeszcze oferuje pracownia artystyczna Doroty Zając?
Pracownia artystyczna Doroty Zając, przy której działa również sklep i komis wyrobów regionalnych i rękodzielniczych, oferuje nie tylko wyjątkowe małe oraz duże makramy. Dostać można tam łapacze snów w stylu hawajskim lub boho, ręcznie robione ozdoby choinkowe, w tym dekoracje haftowane, a nawet szaliki i czapki tworzone na drutach. Dużym zainteresowaniem cieszą się też narzuty patchworkowe, które wykonane są w podkarpackim i bieszczadzkim stylu.
Artystka Dorota Zając proponuje również wyjątkowe ikony przedstawiające Madonny Bieszczadzkie. Są to wizerunki Matki Boskiej wykonane na drewnie w stylu łączącym motywy staropolskie, góralskie, a nawet ukraińskie.