Stolarz jest rzemieślnikiem, wykonującym na zamówienie meble oraz inne przedmioty z drewna. Zajmuje się również renowacją mebli czy remontem i montażem stolarki budowlanej oraz otworowej. Stolarstwo to jednak przede wszystkim świetny sposób na hobby, które oderwie od codzienności i przyniesie mnóstwo satysfakcji. Od czego zatem należy zacząć? Jakie są podstawy stolarstwa i jak zorganizować sobie miejsce pracy?

Rodzaje stolarstwa dla początkujących 

Stolarz jest jak cieśla, dlatego też zawód ten wiąże się z różnymi profesjami. Stolarz budowlany np. wykonuje parkiety lub ramy okienne. Oprócz tego można wyróżnić stolarza meblowego, artystycznego oraz modelującego instrumenty muzyczne. Podobnie jak cieśli, przedmiotem jego pracy jest obróbka drewna. Zamiast tworzenia konstrukcji z drewna, w tradycyjnym stolarstwie wytwarza się przede wszystkim meble, akcesoria oraz inne przedmioty do codziennej eksploatacji. Do ich wykonania stosuje się maszyny i narzędzia stolarskie. O ile zostanie stolarzem amatorem wcale nie jest trudne i proste konstrukcje nie będą stanowić większych trudności, o tyle usługi stolarskie i ich poziom oraz umiejętności profesjonalisty w zakresie używania narzędzi i maszyn np. tokarek czy frezarek są znacznie większe.

Stolarstwo dla początkujących krok po kroku

Rozpoczęcie przygody ze stolarstwem należy rozpocząć od wybrania odpowiedniego miejsca pracy. Warsztat stolarski powinien się znajdować w przestrzeni dostosowanej do projektów, które zamierzamy w nim wykonać. Najlepszym więc rozwiązaniem jest garaż lub inne pomieszczenie. Bardziej zaawansowane prace wymagają większych lokali. W wybranym pokoju powinien się znaleźć specjalny stół. Profesjonalne zakłady stolarskie powinny być za to zlokalizowane w odpowiedniej odległości od budynków mieszkalnych, aby towarzyszący pracom hałas oraz pył nie zanieczyszczał środowiska i nie przeszkadzał innym mieszkańcom.

Przed rozpoczęciem prac należy zadbać o bezpieczeństwo. Podstawą powinna być wentylacja. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ podczas prac będą się w powietrzu unosić pyły. Potrzebny sprzęt, przyrządy oraz materiały oferują sklepy stolarskie, budowlane oraz składy drewna i tartaki. Przy korzystaniu ze specjalistycznych urządzeń należy pamiętać, by stosować się do zaleceń producenta. Zapobiegnie to niechcianym wypadkom.

Pomysłów na projekty pierwszych prac można szukać w Internecie. Zamieszczone filmiki pokażą krok po kroku, co dokładnie po kolei należy zrobić. Znajdą się tu zarówno propozycje dla amatorów, jak i bardziej zaawansowanych osób. Dobrze jest również sięgnąć po poradniki, które wytłumaczą, jak korzystać z narzędzi i do czego ich używać. Stolarstwa najłatwiej się nauczyć poprzez ciągłą praktykę, dlatego nie należy się zrażać, gdy na początku nie wszystko będzie wychodziło.

Jak założyć zakład stolarski?

Otwarcie warsztatu stolarskiego nie wiąże się z posiadaniem żadnych pozwoleń czy licencji. Ponieważ nie stanowi regulowanej prawnie działalności, aby ją rozpocząć, trzeba ją jedynie zarejestrować. W przypadku stosowania rozpuszczalników, wyrobów drewnianych, impregnatów czy środków do konserwacji drewna najprawdopodobniej potrzebne będą zezwolenia w obrębie ochrony środowiska, a także postanowienie o warunkach środowiskowych.

Otwarcie zakładu stolarskiego wymaga przygotowania raportu bezpieczeństwa i planu ochrony przed awariami oraz powiadomienia służb ochrony środowiska i reprezentantów Państwowej Straży Pożarnej o rozpoczęciu działalności podatnej na szczególne ryzyko. Aby zacząć pracę, należy jedynie zarejestrować warsztat jako działalność gospodarczą w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) lub jako spółkę w KRS(Krajowy Rejestr Sądowy). Oprócz tego należy pamiętać, aby złożyć odpowiednie deklaracje do Urzędu Skarbowego.

Założenie profesjonalnego zakładu wiąże się ze sporymi kosztami. Sprzęt i narzędzia oraz zorganizowanie miejsca to konieczne wydatki. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy stolarstwo to na pewno to, czym chcemy się zajmować, lepiej skorzystać ze sprawdzonych usług stolarskich.