Zwierzęta domowe od lat cieszą się niemalejącą sławą. Mniejsi, więksi, wielobarwni – mieszkańcy terrariów ciągle popularni w świecie terrarystyki. Żółwie, węże mrówki oraz kameleony zachwycają, imponują, budzą zainteresowanie lub grozę. Czym się kierować, aby wybrać terrarium najlepsze dla każdego zwierzaka?

Najbardziej wymagający – kameleony i węże

Spośród najchętniej kupowanych gadów najtrudniej jest znaleźć odpowiednie terrarium dla kameleonów i węży. Idealne lokum dla zmieniającego barwę zwierzęcia powinno mieć minimum 80 cm szerokości i 50 cm wysokości. Warto pamiętać, że im większa przestrzeń, tym lepiej, ponieważ kameleony lubią przebywać na konarach, gałęziach i półkach, które zajmują sporo miejsca. Zatem, aby gad miał możliwość przesiadywania na wysokościach oraz przemieszczania się po dnie terrarium, musi być ono niemałych rozmiarów.

Jeszcze trudniejsze są poszukiwania idealnego terrarium dla węża. Powinno być, bezwarunkowo, dopasowane do hodowanego gatunku. Potrzeby węży znacznie różnią się zależnie od pochodzenia, wielkości oraz diety. Niemniej, większość tych majestatycznych zwierząt najlepiej czuje się w klasycznym, ponadczasowym terrarium ze szkła. Wąż zbożowy najlepiej będzie czuł się w terrarium o wymiarach 80x40x40 cm. Zarówno węże, jak i kameleony muszą żyć w terrarium zamkniętym.

Mrówki czy żółwie?

Terraria dla mrówek i żółwi wodnych bardzo często przypominają akwaria. Jak tłumaczą specjaliści z Terrarex, często zapomina się o tym, że żółwie lądowe mogą mieszkać w tańszych i lżejszych terrariach z płyty meblowej lub z OSB. Najpopularniejsze gatunki żółwi lądowych nie potrzebują lokum o dużych rozmiarach, jednak trzeba pamiętać, że powinno być ona na tyle duże, aby nie zaistniała konieczność wypuszczania żółwia na spacery po mieszkaniu. Wędrówki po świeżo umytej podłodze mogą źle wpłynąć na zdrowie ulubieńca, a śliskie powierzchnie są przyczyną licznych kontuzji. Dobre podparcie dla kończyn to element obowiązkowy w terrarium dla żółwia.  W przeciwieństwie do wyżej wymienionych zwierząt, żółwie nie muszą mieszkać w terrarium zamkniętym.

Mieszkanie dla mrówek to formikarium. Ze względu na niewielkie rozmiary tych zwierząt jest ono znacznie mniejsze niż lokum dla żółwi, węży i kameleonów.  Jednym z najczęściej wybieranych terrariów dla mrówek jest to o wymiarach 280x140x130 mm. Musi być ono wyposażone w tzw. areny, na których mali lokatorzy spacerują, żyją, szukają pożywienia oraz zakładają gniazda. Formikarium powinno otwierać się od góry.