Choć może się to kojarzyć dosyć jednoznacznie, telewizja przemysłowa nie jest ani reality show, ani prywatną stacją, nadającą swoje programy. Czym zatem jest? To najnowocześniejszy system ochrony, który stworzony został na podstawie standardowego monitoringu. Co warto wiedzieć i jakie konkretnie elementy odróżniają telewizję przemysłową od standardowego systemy kamer nadzorujących?

Telewizja przemysłowa – gdzie się ją stosuje?

Telewizja przemysłowa jest cyfrowym systemem monitoringu, dedykowanym przede wszystkim dla obiektów wielkopowierzchniowych oraz terenów otwartych. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest tak naprawdę brak granic w jego rozbudowie. Dzięki zastosowaniu technologii cyfrowej istnieje możliwość połączenie w jeden i spójny system dziesiątek, a nawet setek kamer. Znacznie przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa zarówno ludzi przebywających w poszczególnych budynkach, jak i dla samych obiektów, które narażone są na włamania oraz akty wandalizmu. System IP, bo tak również zwykło mówić się o telewizji przemysłowej, jest również niezwykle elastyczny. Może zostać zbudowany na nowej lub już istniejącej infrastrukturze informatycznej firmy.

Sterowanie kamerami możliwe jest dzięki zastosowaniu technologii WiFi. Telewizję przemysłową można również zintegrować z innymi urządzeniami, a co za tym idzie, mieć stały podgląd z kamer np. w telefonie komórkowym. Pod względem informatycznym zaprojektowanie sprawnie działającego systemu telewizji przemysłowej jest niezwykle trudnym zadaniem. Dlatego wykonawstwo zawsze najlepiej powierzyć jest doświadczonym profesjonalistom, do których zdecydowanie zalicza się firma Wedrotel. Jakie elementy konkretnie wchodzą w skład telewizji przemysłowej?

Składniki telewizji

Podstawowym elementem są oczywiście kamery. W przypadku telewizji przemysłowej występują one w wersji kompaktowej, kopułkowej oraz szybkoobrotowej. Ich najważniejszą cechą jest jednak możliwość nagrywania obrazu w rozdzielczości Full HD, co znacznie ułatwia dokładną obserwację tego, co dzieje się w poszczególnych miejscach zakładu. W skład całego systemu wchodzą także transmitery i sterowniki IP. Nie można zapomnieć o monitorach, dzięki którym można będzie obejrzeć nagrania. Do tego potrzebne są również dyski twarde odpowiedzialne za zapisywanie zebranych informacji.

W razie zaistnienia takiej konieczności, kamery można wyposażyć w specjalistyczne obiektywy. Telewizja przemysłowa to nic innego jak monitoring w bardzo nowoczesnym wydaniu. Wydajność systemu zapewnia tutaj jednak przede wszystkim sieć bezprzewodowa i możliwość bezpośredniego podglądu nagrywanego obrazu poprzez różnego rodzaju urządzenia przenośne.