Jedną z możliwych form rozliczenia przedsiębiorcy prowadzącego własną działalność gospodarczą z Urzędem Skarbowym jest odprowadzanie zryczałtowanego podatku dochodowego. Aby poprawnie obliczyć stawkę podatku dla danej branży trzeba prowadzić ewidencję przychodów zryczałtowanego podatku dochodowego. W tym artykule dowiesz się, co warto wiedzieć na temat tej formy opodatkowania, jak prowadzić ewidencję oraz poznasz ofertę Biura Rachunkowego Alkabar.

Czym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i kto może z niego korzystać?

Każda rodzaj prowadzenia działalności gospodarczej musi być prowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą prowadzić przedsiębiorcy działający w określonych branżach u gałęziach przemysłu, jak np. działalność usługowa i gastronomiczna, budownictwo i działalność wytwórcza, a także osoby wykonujące wolne zawody, np. stomatolodzy czy prawnicy. Trzeba jednak pamiętać, że dla każdej z tych grup obowiązuje inna wysokość płaconego podatku. Ważną informacją jest fakt, że prowadzenie ewidencji przychodów, zwalnia z prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Jednakże wymaga skrupulatnego i bieżącego wypełniania. Co więcej, powinna być sporządzona do 20-tego dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Ewidencję przychodów na ryczałcie można prowadzić samodzielnie, jednakże aby móc dopilnować wszelkich działań dotyczących prac wytwórczych czy też usługowych, najlepiej zlecać jej prowadzenie na zasadzie outsourcingu. Dzięki temu można zyskać cenny czas oraz mieć pewność najwyższej jakości usług świadczonych przez profesjonalne Biuro Rachunkowe Alkabar, które do każdego klienta podchodzi w sposób indywidulany. Jeżeli ewidencję prowadzi podmiot zewnętrzny, to trzeba ten fakt zgłosić w przeciągu 7 dni roboczych od zawarcia umowy z biurem rachunkowym czy księgową, do urzędu skarbowego za pomocą druku CEIDG-1.

Co powinna zawierać ewidencja przychodów na ryczałcie?

Co do wzoru ewidencji nie ma jednego ściśle określonego, jednakże liczy się fakt, aby była prowadzona zgodnie ze stanem faktycznym i na bieżąco. Dodatkowo musi być łatwa w odczytaniu, uporządkowana i chronologiczna. Dopuszczalnie jest jej prowadzenie na papierze, a także w formie elektronicznej. Z obowiązkowych elementów powinna zawierać liczbę porządkową, datę wpisu datę uzyskania przychodu, numer dowodu, na podstawie którego dokonano wpisu, oszacowaną wysokość przychodu według konkretnej stawki ryczałtu, podsumowanie przychodów, a na końcu ewentualne uwagi (np. kwestie wymagające dodatkowego komentarza). Aby móc spać spokojnie, warto skorzystać z bogatej oferty  rzetelnego Biura Rachunkowego Alkabar z Łodzi, które świadczy usługi rachunkowe, dopasowując się do potrzeb klientów. Warto również wspomnieć, że wszystkie dowody zakupów, faktury i rachunki na wypadek kontroli skarbowej trzeba przechowywać przez okres minimum 5 lat.