Środki trwałe są to rzeczowe składniki majątku firmy, których wartość przekracza 10 000 zł. Muszą nadawać się do wykorzystywania w prowadzeniu działalności przez minimum 1 rok. W chwili rozpoczęcia użytkowania są całkowicie sprawne i kompletne. Do ewidencji środków trwałych nie wpisujemy sprzętu, który jest w naprawie. Aktywa podlegają odpisom amortyzacyjnym, które wykonuje biuro – Twoja Księgowa Beata Łopatowska.

Czym dokładnie są środki trwałe?

Jak wspomnieliśmy wyżej, zalicza się do nich składniki majątku przedsiębiorstwa, których wartość przekracza 10 000 zł. Muszą być użytkowane przez minimum 1 rok. Należą do nich m.in.: budynki, grunty, samochody, maszyny, sprzęty elektroniczne oraz inne urządzenia. Środki trwałe stanowią przedmiot umowy dzierżawy lub leasingu, ale tylko jedna ze stron zalicza je do aktywów przedsiębiorstwa. Dzieli się je na nabyte lub wytworzone, ale w momencie rozpoczęcia korzystania z nich muszą być całkowicie sprawne. Nie wpisuje się do ewidencji maszyn, urządzeń czy sprzętów, które są np. w naprawie lub mają być użytkowane w przyszłości. Biuro rachunkowe Twoja Księgowa Beata Łopatowska ustala wartość początkową, biorąc pod uwagę cenę nabycia, koszt wytworzenia, wartość rynkową lub wycenę. Dokonuje tego przy wprowadzaniu majątku do ewidencji środków trwałych.

Jak biuro rachunkowe Twoja Księgowa Beata Łopatowska rozlicza amortyzację?

Amortyzacja jest składnikiem kosztów, obrazującym fizyczne i ekonomiczne zużycie środków trwałych oraz wartości niematerialne i prawne. Innymi słowy, podczas użytkowania ich wartość stopniowo spada, co znajduje swoje odbicie w kosztach przedsiębiorstwa. Aktywa podlegają więc regularnym odpisom. W celu ustalenia okresu amortyzacji i jej rocznej stawki biuro rachunkowe Twoja Księgowa Beata Łopatowska wylicza okres ekonomicznej użyteczności składników majątku. Na dzień wpisu środka trwałego do ewidencji, stosuje taką metodę jego amortyzacji, którą wybierze przedsiębiorca.