W lokalu gastronomicznym zmywarka to obowiązkowy element wyposażenia. Właściciele dużych restauracji decydują się na zakup możliwie jak najbardziej pojemnych modeli, aby nie obawiać się o brak miejsca i konieczność ręcznego zmywania. Co zrobić w przypadku, kiedy urządzenie często ulega awarii? Choć trudno w to uwierzyć, zwykle nie wynikają one z usterek z winy producenta, a niewłaściwego użytkowania – możesz im łatwo zapobiec!

Niewłaściwe układanie naczyń

Na samym wstępnie warto wspomnieć, że niedomywanie naczyń i zacieki wcale nie muszą oznaczać, że Twoje urządzenie szwankuje. Naczynia powinny być układane w zmywarce w określony sposób. Nie dotyczy to tylko ich ilości, a także powierzchni. Woda musi docierać do wszystkich zabrudzonych miejsc, a nie będzie to możliwe, kiedy zakryjemy strumień dużym garnkiem. Wszystkie obszerne artykuły powinno się układać w taki sposób, aby nie zasłaniały innych naczyń. Zwróć uwagę, w jakim kierunku jest wytryskiwania woda. W większości modeli garnki, naczynia żaroodporne i patelnie należy kłaść na najwyższym piętrze zmywarki. Specjaliści z warszawskiego serwisu Bromar podkreślają, że swobodne krążenie wody pozwala na dokładne umycie nawet mocno przyschniętego brudu.  

Nieodpowiednie środki czystości

Drugim błędem jest stosowanie niewłaściwych środków czystości lub zbyt rzadkie ich uzupełnianie. Czyste naczynia może zagwarantować tylko i wyłącznie dobór preparatów zalecanych przez producenta danego urządzenia. W większości zmywarek jest to:

  •     Nabłyszczacz – zapobiega osadzaniu się kamienia na naczyniach i przyśpiesza czas suszenia.
  •     Tabletki lub płyn myjący – należy używać je do każdego mycia. W ich skład wchodzą substancje odpowiadające za łatwiejsze usuwanie brudu i pielęgnację naczyń.

Regularnie powinno się stosować również płyny do mycia zmywarki, które pozwalają na dokładne oczyszczenie wszystkich kanałów i przestrzeni.

Niewystarczająca higiena

Kluczowym elementem zapobiegającym awarii zmywarek gastronomicznych jest przestrzeganie zasad higieny. Sam płyn do mycia zmywarki niestety nie wystarczy. Niezbędne jest systematyczne mycie półek, ramion spryskujących oraz filtru. Opłukiwanie naczyń przed myciem nie zawsze jest konieczne, jednak jeśli tego nie robisz – w  filtrze bardzo szybko zgromadzi się duża ilość zanieczyszczeń. W przypadku zmywarek gastronomicznych warto przepłukać go codziennie, na koniec dnia pracy. W restauracjach urządzenia te są bardzo eksploatowane, dlatego wymagają też szczególnej dbałości.