Uprawnienia oraz czynności wykonywane przez doradców podatkowych i księgowych w pewnym stopniu pokrywają się ze sobą. Mowa tu głównie o podstawowym zakresie funkcji, jakie pełnią biura rachunkowe. Dotyczy to takich obowiązków jak np. sprawdzanie poprawności dokumentów lub przygotowywanie deklaracji. Z kolei doradcy podatkowi mają uprawnienia, by reprezentować swoich klientów przed organami administracji skarbowej i udzielać porad prawnych.

Jakie usługi doradztwa podatkowego nie są zastrzeżone dla uprawnionych podmiotów?

Zgodnie z art. 2. ust. 1 Ustawy o doradztwie podatkowym nie wszystkie usługi doradztwa podatkowego są zastrzeżone dla podmiotów uprawnionych. Mowa tu w szczególności o:

  1. prowadzeniu, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;
  2. sporządzaniu, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.

Podmioty, które chcą zająć się prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie wymienionym powyżej, nie muszą spełniać żadnych szczególnych warunków. W Ustawie o doradztwie podatkowym nie ma informacji o tym, by takie osoby musiały mieć ubezpieczenie lub muszą udokumentować posiadane kwalifikacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że dotyczy to tych podmiotów, wobec których nie orzeczono zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.

Pewne warunki muszą spełniać tylko te podmioty, które oferują usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa działalność gospodarcza o takim charakterze mieści się w zakresie doradztwa podatkowego. W związku z tym w oparciu o ustawę z 29 września 1994 r. o rachunkowości działalność związana z prowadzeniem ksiąg rachunkowych może być wykonywana jedynie przez osoby, które:

  • mają pełną zdolność do czynności prawnych,
  • nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi oraz papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe i za przestępstwa skarbowe określone w rozdziale 9.

Jak zaznacza specjalista w tej dziedzinie z Biura Rachunkowo-Konsultacyjnego Abak z Łodzi, osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych, muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC  w związku z charakterem wykonywanej działalności.

Jakie czynności są zastrzeżone dla podmiotów uprawnionych?

Czynnościami doradztwa podatkowego, których wykonywanie mogą oferować jedynie doradcy podatkowi, radcy prawni oraz adwokaci wymienione są w art. 2. ust. 1 Ustawy o doradztwie podatkowym i należą do nich:

  1. udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami;
  2. reprezentowanie podatników płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt. 1.