Jeżeli firma jest na pełnej księgowości, musi prowadzić system rejestracji różnych operacji, co nazywane jest księgami rachunkowymi. Musi być w nich opisana dosłownie każda złotówka, która w jakikolwiek sposób przepłynęła przez firmę. Same księgi mogą także świadczyć o tym, w jakiej kondycji finansowej jest konkretne przedsiębiorstwo. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz artykuł!

Pełna księgowość to konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych

Jeżeli konkretne przedsiębiorstwo jest na tak zwanej pełnej księgowości, musi prowadzić księgi rachunkowe. Niestety nie ma innego wyjścia i każda złotówka, która została wydana lub zarobiona, powinna być wtedy odpowiednio i szczegółowo opisana w księgach. Całokształt tej formy ewidencji finansowej ma na celu zbieranie wiedzy o kondycji budżetowej danej firmy. Co ważne, wydatki i przychody to nie jedyne dane, jakie powinny znaleźć się w księgach. Konieczne jest także zawieranie informacji na temat wynagrodzeń pracowników, zobowiązań kredytowych czy czynszów.

Spółka prowadząca księgi rachunkowe nie musi robić tego na własną rękę, czyli na przykład zatrudniać księgowej na etat. Możliwe jest bowiem wynajęcie zewnętrznego podmiotu, takiego jak Abakus Biuro Rachunkowe Joanna Zdunowska, który zajmie się kompleksową obsługą w tym zakresie. Należy wtedy jednak powiadomić urząd skarbowy o tym, w jakim miejscu prowadzone są księgi, czas na to wynosi 15 dni od ich wydania. Co więcej, musi on zapewnić dostępność tej formy ewidencji z wszelkimi dowodami księgowymi uprawnionym organom kontroli. Korzystanie z zewnętrznych biur rachunkowych jest dla firm opłacalne, nic dziwnego, że to popularny sposób na oddelegowanie pracy.

Kiedy otwierać i zamykać księgi rachunkowe?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych nie jest ciągłe. Zgodnie z art. 12 ustęp 1 i 2 ustawy o rachunkowości należy je otwierać w konkretnych sytuacjach. Między innymi, gdy rozpoczyna się działalność, kiedy dochodzi do skutków majątkowych lub finansowych. Co więcej, na początek każdego roku obrotowego czy na dzień zmiany formy prawnej. Ponadto w dniu wpisu do rejestru połączenia jednostek czy ogłoszenia upadłości firmy. Należy tutaj zaznaczyć, że to, co napisaliśmy na początku akapitu, o pierwszym zdarzeniu majątkowym oznacza także wniesienie przez wspólników wkładu, kiedy mowa o spółce – trzeba o tym bezwzględnie pamiętać.