Ubrania ochronne i robocze stanowią podstawowy element wyposażenia wszystkich pracowników budowlanych. Ich zadaniem jest ochrona zdrowia i życia, a także mniej ważne zabezpieczenie np. przed uszkodzeniem swoich ubrań. Podczas wykonywania rozmaitych prac budowlanych, zwykle wykorzystuje się nieco inną odzież ochronną. Zatem jakie kategorie ubrań ochronnych się wyróżnia oraz jakie są ich elementy?

Kategorie odzieży ochronnej na budowę

Odzież ochronna jest niezbędna np. podczas wykonywania prac budowlanych. Wszyscy pracownicy muszą ją posiadać i użytkować. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie środków ochrony indywidualnej, ubrania ochronne BHP są klasyfikowane w trzech kategoriach:

  • I kategoria – odzież zabezpieczająca przez marginalnymi zagrożeniami,
  • II kategoria – odzież chroniąca przed czynnikami zagrażającymi zdrowiu pracowników,
  • III kategoria – specjalistyczna odzież stanowiącą ochronę przed najgroźniejszymi czynnikami, stanowiącymi niebezpieczeństwo dla życia pracowników.

Do odzieży I kategorii zalicza się także ubrania robocze i z impregnowanych tkanin ochronnych. Przykładami mogą być tkaniny pyłochłonne, trudnopalne, czy też kwasoochronne. Ubrania te nie podlegają ocenie przez notyfikowane jednostki. Odzież BHP kategorii I zabezpiecza przede wszystkim przed zabrudzeniami, które nie są szkodliwe dla zdrowia i życia pracownika, a także przed powierzchniowymi uszkodzeniami mechanicznymi, czynnikami atmosferycznymi oraz źródłami ciepła.

Odzież ochronna II kategorii zapewnia zabezpieczenie pracownikom, którzy są narażeni na działanie silnych substancji chemicznych. Ubrania z tej grupy to także odzież ostrzegawcza, wykorzystywana np. przez pracowników służby drogowej, czy spawaczy. Z kolei ubrania III kategorii przeznaczone są dla osób mających styczność w pracy z promieniowaniem jonizujących oraz substancjami biologicznymi i chemicznymi, które są niebezpieczne dla życia. W budownictwie najczęściej korzysta się z ubrań kategorii I i II.

Co wchodzi w skład odzieży ochronnej na budowę?

Odzież BHP składa się z kilku elementów. W pracach budowlanych często spotykanymi ubraniami są spodnie ochronne i ogrodniczki. W pracach tego typu zazwyczaj najbardziej przydatne są długie spodnie z trwałego materiału. Musi on jednak dobrze przepuszczać powietrze, być lekki i odporny na mechaniczne uszkodzenia oraz zabrudzenia chemiczne. Takim materiałem jest np. mieszanka bawełniano-poliestrowa lub bawełniano-poliamidowa. Kolejnymi elementami stroju ochronnego na budowę, które znajdziemy w ofercie firmy sprzedającej ubrania ochronne Seba, są bluzy, koszule, kurtki i kamizelki. Stanowią one zabezpieczenie górnych partii ciała pracownika. Mają one takie samo zadanie, jak elementy dolnej części garderoby, a materiał ich wykonania zwykle jest taki sam.

Podczas wykonywania prac budowlanych, każdy pracownik powinien mieć na sobie obuwie ochronne. Buty BHP charakteryzują się tym, że posiadają wzmocnione szwy, wkładki przebiciowe, usztywnienie kostek oraz protektory na palce. Najczęściej ochronne obuwie ma antypoślizgową podeszwę. Takie buty są najlepszym zabezpieczeniem stopy i palców przed uderzeniami, a także ochronią kostki przed skręceniem. Ważne elementy ubioru na budowie to też gogle, rękawice ochronne i kask. Gogle ochronne stosuje się w celu ochrony oczu np. podczas cięcia metalowych przedmiotów. Z kolei rękawice są najlepszym zabezpieczeniem naszych dłoni, a kaski ochronne chronią głowę. Obowiązek noszenia kasków mają wszyscy pracownicy budowlani podczas wznoszenia budynków.