Planujesz założenie firmy? W takim razie musisz wybrać jedną z istniejących form prawnych: jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę osobową lub spółkę kapitałową. W niniejszym artykule skupimy się na opisie dwóch pierwszych typów działalności. Jeżeli nie wiesz, na którą się zdecydować, zapoznaj się z radami eksperta z Gaccountancy Biuro Rachunkowe Sp. z o.o.

Jednoosobowe działalności gospodarcze – dla kogo?

Prowadzenie firmy w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej to intuicyjny wybór większości przedsiębiorców rozpoczynających własny biznes. Jak wskazuje księgowy z firmy Gaccountancy, JDG wiąże się z minimum formalności i nie wymaga wniesienia kapitału początkowego. Co więcej, przy rocznych obrotach nieprzekraczających 2 milionów euro można korzystać z uproszczonej księgowości, czyli księgi przychodów i rozchodów, ryczałtu bądź karty podatkowej.

Mimo wielu zalet nie można zapominać o zagrożeniach związanych z prowadzeniem działalności jednoosobowej. Największym z nich jest odpowiedzialność przedsiębiorcy całym majątkiem za zobowiązania firmowe oraz konieczność odprowadzania składek bez względu na wysokość przychodów

– mówi specjalista z Gaccountancy Biuro Rachunkowe Sp. z o.o.

A może spółka?

Decydując się na założenie spółki, należy spełnić szereg wymogów formalnych m.in. sporządzić umowę spółki oraz dokonać rejestracji w KRS. Istnieją cztery prawne formy współdziałania w celach zarobkowych, z czego najczęstszym wyborem jest spółka jawna. Zakładana zarówno przez osoby fizyczne, jak i prawne, pozwala oddzielić majątek własny od majątku prywatnego wspólników. Jak wskazuje ekspert z Gaccountancy, w przypadku wyboru takiej formy działalności wspólnik, który jest jednocześnie osobą prawną, ma obowiązek odprowadzania podatku CIT. Podstawową korzyścią płynącą ze spółek partnerskich jest wyłączenie odpowiedzialności za szkody spowodowane przez pozostałych wspólników w związku z wykonywanym zawodem. Uwaga! Wybór spółki komandytowej uniemożliwia prowadzenie uproszczonej księgowości.