Niezależnie od charakteru prowadzonej działalności, każdy przedsiębiorca zobligowany jest do tego, by regularnie i terminowo uiszczać stosowne opłaty dla skarbu państwa. Chodzi tutaj przede wszystkim o zaliczki na rzecz podatku dochodowego. Realna kwota, którą osoba prowadząca firmę przekazuje do urzędu skarbowego, zależna jest od wysokości dochodów firmy, ale również formy opodatkowania, jaką przedsiębiorca wybrał.

Mała ewidencja podatkowa

Dla każdej firmy funkcjonują dwa, podstawowe pojęcia. Są nimi: przychód oraz dochód. Ten pierwszy oznacza całość pieniędzy, jaką firma w danym miesiącu zarobiła. Drugi termin odnosi się do kwoty pomniejszonej o koszty związane z uzyskaniem dochodu. Może to dotyczyć, chociażby zakupu materiałów, nowych narzędzi, kosztów eksploatacyjnych, również rat leasingowych na konkretne dobra materialne, które stanowią element niezbędny do świadczenia usług.

Również każdy przedsiębiorca zobligowany jest do opłacania podatku dochodowego. Małgorzata Gandecka prowadzi profesjonalne biuro podatkowe. Swoim klientom oferuje możliwość prowadzenia małej ewidencji podatkowej. W przypadku małych firm najlepiej sprawdza się ewidencja uproszczona, która powiązana jest z księgą przychodów oraz rozchodów. W niej właśnie uwzględnia się wszelkie wpływy, jakie firma uzyskała w danym okresie, jak również wydatki, które musiała ponieść.

Ewidencja zależna jest od formy opodatkowania

Każda działalność, nawet jednoosobowa, może skorzystać z określonej formy opodatkowania. Do podstawowej należy podatek na zasadach ogólnych, w którym występują dwa progi podatkowe – 12% oraz 32%, zależne od wysokości rocznego dochodu. Tutaj również przewiduje się kwotę wolną od podatku. Innym rozwiązaniem są karty podatkowe, zryczałtowany podatek ewidencyjny lub podatek liniowy, którego procentowa wielkość jest zawsze stała i wynosi 19%.

Dlatego biuro księgowe musi przeprowadzać ewidencję w określony i adekwatny sposób, zależy od rodzaju opodatkowania dla danej firmy.