Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest ewidencjonowanie operacji gospodarczych w firmie. Jeżeli zdecydowałeś się na prowadzenie działalności za pomocą księgowości pełnej lub zostałeś do tego zmuszony wskutek przekroczenia limitu przychodów, jesteś zobligowany do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Sprawdźmy, co na temat mówi specjalista z firmy Progres.

Księgi rachunkowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

Pełne księgi to zestawienie, które obejmuje zapisy w porządku chronologicznym wykazujące obroty i salda, oraz wykaz aktywów i pasywów przedsiębiorstwa. To kompletny przekrój wiedzy o stanie finansowym, z którego można wyczytać m.in. wynagrodzenia osób zatrudnionych, zobowiązania kredytowe czy koszty czynszu. Spółki, które są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, często korzystają z usług biur rachunkowych, co pozwala uniknąć zatrudnienia etatowego księgowego. Jak wskazuje ekspert z firmy Progres, przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie, muszą powiadomić urząd skarbowy, wskazując miejsce prowadzenia ksiąg.

Biuro rachunkowe – pełna księgowość

Księgi rachunkowe mogą przyjmować postać papierową bądź cyfrową. Większość biur działa w systemie online, dzięki czemu klienci mają stały wgląd do zestawień i mogą na bieżąco wyjaśniać wszelkie sporne kwestie. Bez względu na formę prowadzenia ewidencji pełne księgi składają się z kilku stałych elementów służących do rejestrowania konkretnych rodzajów operacji.

Podstawową częścią składową jest dziennik służący do chronologicznego zapisywania operacji gospodarczych. Konta księgi głównej działają na zasadzie zapisu winien – ma i powinny obejmować te same zapisy co w dzienniku, niemniej w porządku systematycznym. Konta ksiąg pomocniczych pełnią rolę uszczegóławiającą i uzupełniającą zapisy księgi głównej. W bilansie próbnym zestawiamy obroty i sald pod koniec miesiąca, zaś w inwentarzu umieszczamy wykaz składników aktywów i pasywów

– wyjaśnia ekspert z Progres. Wszystkie te elementy tworzą pełną księgowość.