Przedsiębiorstwa gospodarcze prowadzące księgi rachunkowe na koniec okresu obrotowego sporządzają sprawozdania finansowe, które weryfikuje się podczas audytu. Ich kontrolę można zlecić w Biurze Finansowym Marioli Bijak. Czym są sprawozdania finansowe i dlaczego podlegają audytowi?

Sprawozdanie finansowe – jakie informacje zawiera?

Jest to przedstawienie sytuacji finansowej jednostki gospodarczej prowadzącej pełną księgowość. Wykonuje się je w języku polskim a dane liczbowe są przedstawione w złotówkach. Składa się z 3 części i są to:

  • Bilans, gdzie zamieszcza się informacje o aktywach i pasywach, gotowych dobrach i tych do przetworzenia, które przyniosą firmie zyski. Notuje się także udzielone pożyczki i zapłacone zaliczki.

  • Zyski i straty przedsiębiorstwa, czyli zestawienie przychodów uwzględniające wszelkie koszty związane z finansowaniem jednostki.

  • Dodatkowe informacje o rozwoju finansowym firmy. To także zmiany, jakie nastąpią w stosunku do roku poprzedniego.

Odpowiedzialność za jego wykonanie spoczywa na członkach zarządu spółki. Należy je złożyć w KRS oraz miejscowym urzędzie skarbowym. Jednak mogą to zrobić tylko Ci, którzy są wpisani jako jej prawomocni przedstawiciele. Wcześniej organizuje się zebranie, na którym wszyscy wspólnicy muszą takie sprawozdanie zaakceptować a w przypadku działalności jednoosobowej zatwierdza je tylko właściciel.

Na czym polega audyt finansowy?

Niektóre ze sprawozdań finansowych podlegają obowiązkowemu audytowi, można też przeprowadzić go dobrowolnie, aby lepiej kontrolować sytuację finansową firmy. W tym celu wynajmuje się biegłego rewidenta. Prowadzeniem audytów i kontroli finansowej zajmuje się Biuro Finansowo – Księgowe Finks, które współpracuje z niezależnymi rewidentami. Jak zaznacza jeden z pracowników firmy:

Nie należy obawiać się tego typu kontroli, gdyż służy ona raczej badaniu możliwości finansowych przedsiębiorstw. Jest też pomocna w planowaniu zmian, jakie można wprowadzić w obszarze finansowym, aby wzmocnić pozycję firmy.

Audyt finansowy ma wykryć ewentualne nieprawidłowości finansowe i błędy związane z wykonanym sprawozdaniem. Trzeba przygotować dokumenty opisujące działalność firmy za ubiegły rok obrotowy, czyli m.in. księgi podatkowe, znaczące umowy handlowe z dostawcami, sprawozdania podatkowe, oraz dokumentację ZUS, a także dokumenty stanowiące podstawę prawną działania przedsiębiorstwa. Na zakończenie kontroli finansowej rewident wydaje opinię, w której stwierdza czy sprawozdanie przedstawia rzetelne informacje.