Coraz większym zainteresowaniem cieszą się odnawialne źródła energii. W ostatnich latach możemy zauważyć, że poszerza się grono osób inwestujących w instalacje fotowoltaiczne, ponieważ dzięki nim można wytwarzać prąd z energii słonecznej. Jednak nie wszyscy są przekonani, co do fotowoltaiki, bowiem wpływ na pracę paneli mają przede wszystkim warunki atmosferyczne. Sprawdź, w jaki sposób pogodna wpływa na efektywność i sprawność paneli fotowoltaicznych. Opowiadają o tym specjaliści z firmy Dreamhouse.

Działanie paneli fotowoltaicznych - zachmurzenie i temperatura

Mimo rosnącego zainteresowania odnawialnymi źródłami energii, w tym instalacjami fotowoltaicznymi, nie każdy jest przekonany, że są one opłacalne. To wrażenie wzięło się z tego, że w naszych strefie klimatycznej praca paneli może być zakłócona przez niekorzystne warunki pogodowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że fotowoltaika działa przez cały rok, a nie tylko w ciepłe i słoneczne dni. Jak wynika z informacji przekazanych przez ekspertów od fotowoltaiki z firmy Dreamhouse z Gdyni, nawet gdy niebo jest zachmurzone, to panele fotowoltaiczne produkują energię, która pobierana jest z tzw. promieniowania rozproszonego.

Kolejny czynnik atmosferyczny, który czasem zniechęca do montażu paneli to zmienna temperatura. W naszym klimacie możemy obserwować wahania w zakresie od kilkunastu stopni poniżej zera do ponad 30 stopni Celsjusza. Jednak niskie temperatury nie mają negatywnego wpływu na działanie i sprawność paneli fotowoltaicznych, ponieważ technologia wykorzystuje nie ciepło, lecz promienie słoneczne. Warto też dodać, że niskie temperatury mogą korzystnie wpływać na panele, ponieważ w naturalny sposób je chłodzą. Oczywiście od około 70 do 80% prądu wytwarzane jest od wiosny do końca lata, aczkolwiek zależy to od długości dni.

Jaki wpływ na panele fotowoltaiczne mają deszcze i śniegi?

Sprawność działania paneli fotowoltaicznych zależy od różnych warunków pogodowych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż duże zachmurzenie wraz z opadami deszczu mogą ograniczać wydajność instalacji fotowoltaicznej. W takiej sytuacji panele mają znacznie trudniejszy dostęp do odnawialnego źródła energii jakim jest światło słoneczne. Jednak deszcz ma też pozytywny wpływ na panele. W trakcie opadów woda oczyszcza je z zabrudzeń i pyłów.

Więcej problemów czeka nas ze śniegiem. Aby uniknąć zgromadzenia się go na panelach, instaluje się je pod kątem 30 – 40 stopni. Jednak śnieg nie zawsze spada z nich spada, w związku z tym konieczne może być jego usunięcie, zanim stopnieje. Dlaczego to takie istotne? O tym mówi pracownik firmy Dreamhouse:

Kilkucentymetrowa warstwa śniegu negatywnie wpływa na wydajność paneli, a 10 cm śniegu oznacza niemalże zerową efektywność instalacji. Warto też jednak podkreślić, że panele mogą same oczyścić się z zalegającego śniegu. Wystarczy, że niewielki ich fragment jest odsłonięty i może absorbować promienie słoneczne.

Dzięki temu panele będą powoli się nagrzewać, w wyniku czego śnieg się stopni i je odsłoni.

Fachowe doradztwo

Dreamhouse Sp. z o.o. działa na terenie całego kraju. Jest to zespół, który tworzą doświadczeni i wykwalifikowani fachowcy. Firma oferuje profesjonalne doradztwo oraz najlepsze rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii. Przedsiębiorstwo przeprowadza dokładne audyty związane z zapotrzebowaniem na energię i na ich podstawie przedstawia propozycje z zakresu fotowoltaiki i pomp ciepła. Zajmuje się także magazynami energii i ładowarkami dla samochodów elektrycznych i hybrydowych.