Każdy przedsiębiorca, który decyduje się na założenie działalności gospodarczej, musi dopełnić formalności związanych z kwestiami podatkowymi. Wraz z rejestracją przedsiębiorstwa w CEiDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – następuje zgłoszenie go do urzędu skarbowego. Określone muszą zostać zasady, na jakich firma rozliczać będzie podatek, a co do których polskie prawo przewiduje pewną dowolność.

Rozliczanie podatku dochodowego

Niezależnie od wysokości uzyskiwanych dochodów każdy przedsiębiorca zobowiązany jest rozliczenia podatku dochodowego. Wyróżnić możemy dwa jego rodzaje: PIT oraz CIT. Pierwszy to podatek dochodowy od osób fizycznych, który dotyczy osób fizycznych, w tym też prowadzących działalność gospodarczą lub będących wspólnikami spółek cywilnej lub innej osobowej. CIT to natomiast podatek dochodowy od osób prawnych, który obciąża dochody uzyskane przez spółki kapitałowe. W obu przypadkach rozliczenia dokonuje się w urzędzie skarbowym właściwym ze względu miejsca zamieszkania podatnika PIT lub – dla rozliczeń CIT – właściwym ze względu na miejsce siedziby spółki.

Podczas zakładania działalności gospodarczej przedsiębiorca musi podjąć też decyzję co do formy opodatkowania PIT. Już na tym etapie warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym takim jak to, które w Krakowie prowadzone jest przy al.Kijowskiej 40/3. Specjaliści z branży rachunkowości będą w stanie doradzić optymalne rozwiązanie dla firmy. Polskie prawo podatkowe przewiduje dla początkujących przedsiębiorców kilka możliwości w zakresie opodatkowania:

  • na zasadach ogólnych;
  • podatek liniowy;
  • zryczałtowane formy opodatkowania (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, kartę podatkową).

Podstawową formą jest opodatkowanie na zasadach ogólnych i zmiana na inną wymaga odpowiedniego wniosku lub oświadczenia skierowanego do urzędu skarbowego. Podatek wyliczany jest tu według skali podatkowej 18 i 32% zgodnie z formą dla rozliczeń na zasadach ogólnych. Do tego jednak konieczne jest wyliczenie dochodu, który otrzymamy poprzez pomniejszenie przychodu o koszty jego uzyskania. Dane do jego określenia zawarte muszą być w ewidencji, do której prowadzenia zobowiązany jest przedsiębiorca – najczęściej jednak w jego imieniu zajmuje się tym biuro rachunkowe. Ewidencja ta przyjmuje postać ksiąg rachunkowych lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Podatek VAT

Drugim rodzajem rozliczeń przedsiębiorstwa z urzędem skarbowym jest rozliczenie dotyczące podatku VAT, czyli podatku od towarów i usług. Możliwe jest przy tym podmiotowe zwolnienie VAT, jeśli przychody ze sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 200 000 złotych netto. Firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność, a które nie przewidują przekroczenia tej kwoty, nie muszą być rejestrowane jako czynny płatnik VAT.

Nie wszyscy mogą jednak skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT. Nie obejmuje to między innymi podatników dokonujących dostaw towarów objętych procedurą odwrotnego obciążenia czy opodatkowanych podatkiem akcyzowym, a także świadczących usługi prawnicze oraz jubilerskie.