Odkażanie to często konieczny proces. Dezynfekcją zajmują się profesjonaliści, którzy za pomocą odpowiednio dobranej techniki oczyszczają i dezynfekują pomieszczenia podatne na wirusy czy bakterie. Pozwala to zapobiegać m.in. rozwojowi chorób zakaźnych. Istnieją różne metody. Dobrze jest odkryć usługi dezynfekcyjne, aby wiedzieć, kiedy z nich skorzystać.

Definicja dezynfekcji

Proces dezynfekcji polega na eliminacji wszelkich bakterii i innych drobnoustrojów na danej powierzchni lub materiale przeznaczonym do odkażania. Należy jednak pamiętać o tym, że działania te pozwalają usunąć jedynie formy wegetatywne, nie natomiast przetrwalnikowe. Stosowane względem przedmiotów czy powierzchni użytkowych, nie wykluczają  dalszego korzystania z nich. Proces obejmuje również artykuły spożywcze, a także inne obiekty np. po powodzi, zalaniu czy sale szpitalne bądź gabinety. Znajduje zastosowanie w magazynach, autach, chłodniach czy pomieszczeniach po zgonach albo z klimatyzatorami. Co ciekawe, zabieg np. ozonowania jest podobny do odgrzybiania klimatyzacji. Dezynfekcja może w końcu obejmować likwidację grzybów czy bakterii. 

Najczęściej stosowane metody 

W profesjonalnej dezynfekcji używa się specjalnych metod. Sposoby dzielą się na:

  1. Chemiczne. Wymagają zastosowania takich środków do dezynfekcji jak: alkohol etylowy czy izopropylowy, sole amoniowe (czwartego rzędu) czy aldehydy (np. formaldehyd). Używa się także fenoli np. krezolu czy związków ciężkich metali lub halogenowych np. jodyny.

  2. Fizyczne. Najczęściej sprowadzają się do posłużenia się wodną parą przy temp. 100-105°C i zastosowaniu mniejszego lub zwykłego ciśnienia. Skuteczne są także promienie UV, które likwidują szkodliwe mikroorganizmy. Ich długość wynosi 256 nm.

  3. Termiczno-chemiczne. Opierają się na technice chemicznej w połączeniu z działaniem na daną powierzchnię lub tworzywo wysokiej temp.

Co ważne, płyny do dezynfekcji dobiera się w metodzie chemicznej w zależności od typu powierzchni, formy użytkowej, stężenia, okresu działania oraz temperatury. Inna będzie np. chemia do basenu a inna do podłóg w mieszkaniu.

Najważniejsze usługi wchodzące w zakres dezynfekcji

W zakres usług dezynfekcyjnych wchodzą:

  • Dezynfekcja dużych obszarów. Polega na użyciu środków zawierających lub nie chlor. Różnią się od siebie mocą i właściwościami usuwającymi np. bakterie. Środki chlorowe dodatkowo zawierają tzw. spory, czyli formy przetrwalnikowe. Nie zawierające chloru preparaty umożliwiają czyszczenie i odkażanie domów, biur, hoteli, sklepów czy piwnic.

  • Sprzątanie po zmarłych. Pomieszczenia, w których przebywała zmarła osoba, muszą być poddane właściwemu czyszczeniu przy zachowaniu zasad higieny. Działania obejmują usunięcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń w postaci np. wydzielin, wykorzystanie i odkażenie przedmiotów i wnętrza, w którym zmarła osoba. Sterylizacja jest szczególnie ważna w przypadku chorób zakaźnych.  

  • Ozonowanie. Specjaliści od odkażania stosują do tego urządzenie generujące ozon tzw. ozonator. Odmiana tlenu działa bakteriobójczo, przeciwbakteryjnie, a przy tym ma właściwości utleniające.

  • Dezodoryzacja. Powietrze w salach czy lokalach jest oczyszczane z różnego rodzaju zapachów.

Warto wiedzieć: Dezynfekcja pomieszczeń dzieli się na ogniskową, zapobiegawczą i końcową. Pierwszą dokonuje się na koniec całego procesu czyszczenia. Druga wiąże się z konkretnymi pomieszczeniami lub rzeczami. Ostatnią natomiast stosuje się w pokojach lub salach, w których przebywała chora lub zmarła osoba.

Coraz częściej korzysta się też ze specjalnych mat dezynfekcyjnych. Stosuje się je w obiektach takich jak magazyny czy do produkcji lub przetwórstwa artykułów spożywczych. Ponieważ mają właściwości bakteriobójcze, używane są ponadto w kurnikach i oborach. Chronią przed rozprzestrzenianiem się zakaźnych chorób od zwierząt. Znajdują zastosowanie w chłodniach, laboratoriach czy fabrykach np. kosmetyków.

Efekty prac mają związek z rodzajem mikrobów, ich liczbą oraz innymi czynnikami np. powierzchnią działania. Na skuteczność działań oraz wybór techniki wpływa za to wilgotność powietrza, temperatura czy poziom pH oraz obecność tzw. materii organicznej (np. pleśni).