Sporządzanie aktów notarialnych cechuje się koniecznością spełnienia szeregu wymogów formalnych. Chociaż z kwestiami notarialnymi nie spotyka się na co dzień, warto mieć podstawową wiedzę w tym zakresie. O tym, czym zajmuje się notariusz, w jakich sprawach należy się udać do notariatu i kiedy sporządzanie aktów poświadczeń dziedziczenia jest niezbędne, opowiada ekspert z Kancelarii Notarialnej Krzysztof Maj, Ryszard Gomółka.

Akt notarialny – co to takiego?

Pod pojęciem aktu notarialnego kryje się dokument urzędowy, który potwierdza dokonanie jakiejś czynności prawnej. Sporządza się go w momencie, kiedy strony o to wnioskują, a także na mocy obowiązujących przepisów – w przypadku między innymi zrzeczenia się dziedziczenia lub własności albo odrzucenia spadku.

Jeżeli pomimo prawnego obowiązku sporządzenia aktu notarialnego dokument nie zostanie spisany, czynność prawną uznaje się za nieważną.

– informuje ekspert z Kancelarii Notarialnej Krzysztof Maj, Ryszard Gomółka w Krakowie, oferującej usługi między innymi w zakresie sporządzania aktów poświadczenia dziedziczenia i rozdzielności nieruchomości, a także testamentów notarialnych, spisywania protokołów, doręczania oświadczeń czy poświadczenia kserokopii.

Jakie wytyczne musi spełniać akt notarialny?

Akt notarialny sporządza się w języku polskim. Obowiązkowe dane, które muszą się w nim znaleźć to: miejsce sporządzenia i data, czasami nawet z dokładnością do minuty, pełne dane adresowe stron i innych, wymienionych w dokumencie podmiotów, siedziba kancelarii, imię i nazwisko notariusza lub jego zastępcy, szczegółowa treść oświadczenia oraz podpisy uczestników, a także samego notariusza.

Nie można również zapomnieć o stwierdzeniu informującym, że akt, po jego odczytaniu, został przyjęty przez strony i podpisany.

– przypomina ekspert z krakowskiej Kancelarii Notarialnej Krzysztof Maj, Ryszard Gomółka, oferującej między innymi usługi spisywania aktów oraz notarialnego poświadczenia podpisu.

Kiedy sporządza się akt poświadczenia dziedziczenia?

Notarialne poświadczenie dziedziczenia to formalne potwierdzenie nabycia praw do spadku, czyli przejścia prawa własności na konkretne osoby. Zgodnie z prawem spadkowym jest to drugi po sprawie sądowej sposób na załatwienie tego typu formalności.

Notariusze stosunkowo często sporządzają akt poświadczenia dziedziczenia. Należy jednak pamiętać o konieczności dopełnienia wszystkich formalności. W kancelarii muszą się stawić wszyscy potencjalni spadkobiercy, zarówno ustawowi, jak i testamentowi. Trzeba ponadto przedłożyć między innymi pozostawione testamenty, akt zgonu spadkodawcy i akty urodzenia spadkobierców. APD umożliwia zakończenie procesu przejścia prawa własności składników majątku, który się odziedziczyło. Bez tego dokumentu nie da się zmienić właściciela nieruchomości w księdze wieczystej, wypłacić pieniędzy z konta bankowego spadkobiercy, ani przerejestrować samochodu.