Odnawianie starych mebli stało się w ostatnim czasie bardzo modne. Nic w tym dziwnego. Rzeczy sprzed lat charakteryzują się trudnym do podrobienia stylem i klimatem, który nadaje wnętrzom oryginalny wygląd. Takie meble są też często o wiele solidniejsze niż te, które dzisiaj możemy dostać w sklepach. Gdzie znaleźć i jak odrestaurować stare szafki, stoliki i fotele? Podpowiadamy w artykule.

Strychy, sklepy ze starociami i portale aukcyjne

Jeśli podoba nam się na przykład styl z czasów PRL-u, ale nie odpowiadają nam szafki i stoliki stylizowane na produkty w podobnym klimacie i oferowane w sklepach, warto poświęcić trochę czasu na poszukiwania czegoś, co będzie spełniało nasze oczekiwania w stu procentach. Wymarzone i dostosowane do naszych upodobań przedmioty zwykle sprawiają nam radość, a przecież planujemy postawić je w domu, a więc w miejscu, które powinno nam się kojarzyć jak najlepiej. Dobrze jest zacząć od przeszukania  strychu w domu rodziców, dziadków lub znajomych. Często zalegają na nich stare meble, zapomniane i wymienione na inne, nowsze. Zdarza się tam znaleźć prawdziwe perełki. Warto ponadto rozważyć wizytę w sklepach ze starociami lub na tzw. pchlich targach, gdzie również da się wyszukać wiele ciekawych rzeczy. Nie powinno się zapominać o portalach aukcyjnych i mediach społecznościowych. Jesteśmy tam w stanie dostać prawie wszystko, również stare meble, których wiele osób mających inny gust niż my, chce się pozbyć.

Co zrobić, żeby znowu cieszyły oko?

Odnawianie starych mebli wiąże się z pewnym nakładem czasu i dużą dozą cierpliwości, ale  jeśli mamy zapędy artystyczne, możemy spróbować zrobić to samodzielnie. W Internecie jest mnóstwo tutoriali, które pokazują krok po kroku jak sobie z tym poradzić. Musimy zaplanować, co chcemy zrobić i przy użyciu jakiego materiału oraz przygotować do tego odpowiednie miejsce.

Przedstawiciel firmy Eko Blast Michał Pilas, która w Łodzi i jej okolicach zajmuje się m.in. odnawianiem starych mebli, podpowiada, o czym jeszcze należy pamiętać.

Na meblach, które mają już swoje lata, widać ich historię. Mogą być przybrudzone albo może na nich zalegać np. stara warstwa lakieru. W takiej sytuacji farba, którą planujemy nałożyć na naszą szafkę czy stolik, nie będzie miała odpowiedniej przyczepności i zacznie odpryskiwać, a przecież nie o to nam chodzi. Mebel trzeba więc wcześniej oczyścić. Konieczne będzie usunięcie starych warstw i zmatowienie jego powierzchni np. papierem ściernym lub, jeśli ktoś ma pewniejszą rękę, szlifierką. Można też postawić na bardziej profesjonalne zabiegi, takie jak piaskowanie, a nawet szkiełkowanie drewna, ale oczywiście nie polecałbym wykonywać tych zabiegów na własną rękę, ponieważ mogą one uszkodzić nasz wymarzony mebel.

Ważny jest też wybór materiału. Pamiętajmy, że jeśli np. zdecydowaliśmy się na farbę, była ona przeznaczona do malowania drewna. Efekt naszych prac opłaca się zabezpieczyć warstwą błyszczącego lub matowego lakieru.