Deratyzacja wykorzystuje różne metody w celu skutecznego likwidowania gryzoni takich jak myszy czy szczury, które nierzadko zasiedlają obiekty mieszkalne. Metody te obejmują m.in. zastosowanie środków chemicznych, biologicznych oraz fizycznych. Co warto wiedzieć na ten temat? Dlaczego deratyzacja jest tak ważna? Jak przebiega proces odszczurzania? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Dlaczego deratyzacja jest tak ważna?

Zasiedlające nasze domostwa lub firmy gryzonie potrafią stanowić prawdziwą udrękę i powodować ogromne straty — głównie w kwestii żywności, którą szczury, myszy i inne tego typu szkodniki zjadają w ogromnych ilościach. Badania wykazują, iż przeciętny szczur potrafi zjeść około 20 gram jedzenia dziennie, wydalając przy tym 20 grudek kału oraz 15 mililitrów moczu. I tu pojawia się kolejny problem — natury higienicznej. Dzikie gryzonie bardzo często przenoszą rozmaite, groźne choroby takie jak dżuma, gorączka szczurza czy włośnica. Istnieje także ryzyko ugryzienia, które może w konsekwencji doprowadzić nie tylko do zarażania tymi chorobami, ale również wdania się w ranę groźnej infekcji.

Kolejny problem, jaki wiąże się z obecnością gryzoni w naszych domostwach, firmach czy gospodarstwach, to narażenie obiektów na różnego typu uszkodzenia i usterki, które mogą powstać na skutek przegryzania nawet najtwardszych materiałów obejmujących m .in. przewody elektryczne, kable, rury kanalizacyjne czy warstwy izolacyjne. Uszkodzenie ważnych elementów konstrukcyjnych budynku lub jego istotnego wyposażenia mogę w rezultacie doprowadzić do tragedii takich jak pożary, zalania a nawet zawalenia konstrukcji obiektów. Deratyzacja pomaga więc zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców oraz ich żywności.

Przebieg deratyzacji

Tak jak wspomnieliśmy już o tym wcześniej, profesjonalna deratyzacja, którą może przeprowadzić jedynie wykwalifikowana i doświadczona w swoim fachu firma taka jak Hieronim Ludwikowski Usługi Dezynsekcji i Deratyzacji z Kościana, może przebiegać z wykorzystaniem jednej z kilku metod. Wśród nich wyróżniamy m.in. zastosowanie substancji chemicznych mumifikujących padłe osobniki, pułapek, które zwabiają gryzonie za pomocą specjalnych substancji hormonalnych, jak również zabezpieczanie budynków przed wstępowaniem do nich szczurów i myszy. Ponadto, przy deratyzacji często stosuje się także inspekcję przy pomocy kamery endoskopowej. Pracownicy firmy deratyzacyjnej dbają także o to, by używać najwyższej jakości preparatów i urządzeń oraz o to, by odpowiednio zabezpieczyć je tak, by nie wyrządzić krzywdy ludziom ani zwierzętom domowym.