Notariusz to zawód zaufania publicznego. Droga do tego zawodu wymaga ciężkiej pracy i długiej nauki. Po ukończeniu studiów prawniczych, odbyciu aplikacji notarialnej i złożeniu trudnego egzaminu, na wniosek zainteresowanego Minister Sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii właściwej Rady Izby Notarialnej powołuje go i wyznacza siedzibę jego kancelarii. Nic więc dziwnego, że od wielu lat nieustannie zawód notariusza cieszy się szacunkiem i dużym zaufaniem społecznym.

Sporządzenie aktu notarialnego

Notariusz sprawuje prewencję jurysdykcyjną, czyli swoimi działaniami zapobiega przyszłym ewentualnym konfliktom prawnym. Jest to szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorców, którzy współpracują z wieloma i różnymi kontrahentami. Niektóre czynności prawne muszą być wykonywane w obecności notariusza. Spowodowane jest to m.in. tym aby mieć pewność co do tego, że czynność została dokonana i to w sposób prawidłowy. Osoba lub strony spotykając się w kancelarii notarialnej w obecności notariusza takiego jak Notariusz Magdalena Tandek-Cieśluk, dokonują oświadczenia woli, którego treść jest następnie przez niego spisywana. Przez to współuczestniczy on w redagowaniu treści dokumentu zawierającego oświadczenia woli, czyli stanowiska stron. Forma czynności prawnej wyrażona jest w postaci pisemnej. Po uzgodnieniu treści dokumentu notariusz odczytuje go na głos, a następnie wspólnie z osobą lub stronami podpisuje akt notarialny potwierdzający właściwe dokonanie czynności prawnej. Po uiszczeniu odpowiednich opłat osoba lub strony otrzymują wypis aktu notarialnego, zaś jego oryginał pozostaje zarchiwizowany w siedzibie notariusza. Dokumenty sporządzone przez notariusza muszą zawierać podstawowe dane takie jak datę i miejsce sporządzenia, oznaczenie kancelarii notarialnej, oraz podpis i pieczęć imienną notariusza.

Zakres czynności kancelarii notarialnej

Zakres usług i czynności wykonywanych przez kancelarie notarialne jest bardzo szeroki. Przedsiębiorcy mogą w nich uzyskać kompleksową obsługę. Przed dokonaniem oświadczenia woli warto skorzystać z porady notariusza czy też konsultacji prawnej. Równie ważna jest możliwość zlecenia do kancelarii przygotowania projektu oraz sporządzenia umowy notarialnej. Uchroni to przedsiębiorstwo przed możliwymi sporami prawnymi w przyszłości. Przed notariuszem sporządzane są również akty notarialne, akty poświadczenia dziedziczenia, czy spisane w formie aktu notarialnego testamenty. Poświadcza on także na zgodność z okazanym oryginałem, różnego typu odpisy, wyciągi bądź kopie dokumentu. Przy spotkaniach, zebraniach, zgromadzeniach czy innych czynnościach spisuje protokoły. Może w imieniu podmiotu prawnego jak i osoby fizycznej doręczyć sporządzone wcześniej oświadczenie. Przed przystąpieniem do czynności prawnej notariusz zobowiązany jest do sprawdzenia tożsamości osoby lub stron na podstawie dowodu osobistego, paszportu lub innego przedstawionego dokumentu potwierdzającego dane. Przede wszystkim sprawdza jednak czy czynność jest zgodna z przepisami prawa. Powinien także upewnić się, że strona jest świadoma co do skutków dokonywanej czynności, oraz informuje ją również o charakterze i skutkach jej działania.