Trudno przygotować się na śmierć mamy, taty, dziadków, dziecka czy męża. Nawet jeśli bliską nam osobę od dłuższego czasu toczyła poważna choroba, w głębi serca zawsze ma się nadzieję, że czeka nas jeszcze wiele wspólnych chwil. Informacja o śmierci bliskiego przynosi ból, żal i poczucie ogromnej straty. W tak niestabilnym emocjonalnie stanie przyjdzie nam załatwiać formalności pogrzebowe, co nie jest łatwym zadaniem. W niniejszym artykule krok po kroku przedstawiamy, jak zorganizować pogrzeb bliskiego członka rodziny.

Jak uzyskać kartę zgonu?

Karta zgonu to dokument, którego nie może zabraknąć przy organizacji pogrzebu. Bez niej nie ma nawet po co dzwonić do zakładu pogrzebowego. Jeśli bliska nam osoba odejdzie w zaciszu swoich czterech ścian, naszym obowiązkiem jest wezwanie lekarza rodzinnego lub lekarza pogotowia ratunkowego, który potwierdzi zgon i wystawi kartę zgonu. Jeżeli zaś śmierć krewnego nastąpi w szpitalu, kartę zgonu wystawi nam lekarz prowadzący.

W tym miejscu warto podkreślić, że rodzina zmarłego nie ma obowiązku korzystania z usług zakładu pogrzebowego współpracującego ze szpitalem. W większości przypadków lepiej pomyśleć o zatrudnieniu niezależnej firmy pogrzebowej, która dysponuje własną chłodnią. Zyskamy wówczas gwarancję, że ciało będzie przechowywane w odpowiednich warunkach i zostanie starannie przygotowane do pochówku. Prywatną kostnicą dysponuje m.in. zakład pogrzebowy Witwicka, który działa na terenie województwa dolnośląskiego.

Jak uzyskać akt zgonu?

Karta zgonu umożliwi nam uzyskanie aktu zgonu i zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 zł. W tym celu należy zanieść dokument do lokalnego urzędu stanu cywilnego wraz z dowodem osobistym osoby zmarłej. Takiego zgłoszenia może dokonać współmałżonek denata, członkowie jego rodziny bądź pełnomocnik. Wydanie aktu zgonu jest bezpłatne i następuje w dniu zgłoszenia śmierci. Powoduje automatyczne wymeldowanie zmarłego z miejsca zamieszkania lub miejsca czasowego pobytu i unieważnienie jego dowodu osobistego. Akt zgonu trzeba okazać pracodawcy, by uzyskać urlop okolicznościowy oraz towarzystwu ubezpieczeniowemu, jeśli mamy wykupioną polisę na wypadek śmierci bliskiej osoby.

Jak zorganizować pogrzeb?

Organizacja pogrzebu odbywa się na podstawie wcześniej uzyskanych formalności. Najlepsze zakłady pogrzebowe są w stanie same załatwić potrzebne dokumenty na podstawie upoważnienia wystawionego przez klienta. To duże udogodnienie zwłaszcza dla tych osób, które same nie są w stanie sprostać temu zadaniu z powodu np. złego stanu zdrowia czy kryzysu emocjonalnego. Jak zorganizować pogrzeb? Na pewno trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy ma być to pogrzeb tradycyjny, czy świecki?

  • Czy ciało będzie skremowane, czy złożone w trumnie?

  • Jaką wybrać trumnę/urnę?

  • W co ubrać zmarłego?

  • Na jakim cmentarzu zostanie pochowany zmarły?

  • Jaka ma być oprawa florystyczna i muzyczna pogrzebu?

  • Na ile osób zorganizować stypę?

Oczywiście we wszystkich powyższych kwestiach możemy liczyć na wsparcie pracowników domu pogrzebowego. Są to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w branży, którzy służą pogrążonym w żałobie rodzinom swoją wiedzą i radą. Warto wybrać firmę pogrzebową, która może się pochwalić kompleksową ofertą. Wówczas w jednym miejscu wybierzemy trumnę, odzież pogrzebową i kwiaty, a także załatwimy wszystkie formalności związane z przygotowaniem miejsca na cmentarzu.

Jak zorganizować stypę?

Zakład pogrzebowy pomoże nam również w organizacji stypy. Tego typu firmy współpracują z różnymi lokalami gastronomicznymi, dzięki czemu są w stanie wynegocjować korzystniejsze warunki przygotowania konsolacji. Zwykle składa się na nią poczęstunek dla uczestników pogrzebu – dwudaniowy obiad oraz kawa i deser. Jest to dobra okazja, by powspominać zmarłego i porozmawiać z dawno niewidzianymi krewnymi. Organizacja stypy jest mocno zakorzeniona w polskiej kulturze. To wyraz szacunku w stronę osób, które zechciały pożegnać bliską nam osobę i które przybyły w tym celu z daleka. Przygotowanie poczęstunku w domu również wchodzi w grę, ale w tak trudnym czasie lepiej zlecić to restauracji.

Podsumowując, zakłady pogrzebowe stanowią nieocenione wsparcie dla rodzin, które utraciły kogoś bliskiego. Ich kompleksowa oferta pozwala rodzinie zmarłego skupić się na przeżywaniu żałoby i pomaga odciążyć jej członków od wszystkich kwestii związanych z organizacją pogrzebu – od transportu ciała do kostnicy po przygotowanie stypy.