W celu wyrobienia dowodu osobistego lub innego dokumentu np. paszportu, jednym z wymogów jest dołączenie do wniosku zdjęcia. Jednak nie każde zdjęcie się nadaje, aby umieścić je na tak ważnych dokumentach. Istnieją odgórne wymogi dotyczące takich fotografii. Znajdziemy także informacje, jak na zdjęciu ma wyglądać np. zarost, czy nakrycie głowy. Jakie zatem są wymogi zdjęć do dowodów?

Ogólne wytyczne

Zdjęcie, które ma nam posłużyć do dowodu, powinno być aktualne. Należy je wykonać nie wcześniej niż pół roku przed złożeniem wniosku do urzędu. Na zdjęciu do dokumentów nie możemy mieć nakrycia głowy, okularów z przyciemnianymi szkłami, ani innych przedmiotów, które powodowałyby utrudnienie rozpoznania danej osoby. Warto także zwrócić uwagę na to, że na fotografii powinna znajdować się cała głowa, od jej czubka, aż go górnej części barków, a twarz powinna zajmować około 70-80% całego zdjęcia.

Wymogi dotyczą również wymiarów fotografii. Ta zależy oczywiście od tego, jaki dokument chcemy wyrobić. W przypadku dowodu osobistego do wniosku składanego w urzędzie musimy dołączyć kolorowe papierowe zdjęcie o 35 mm szerokości i 45 mm wysokości. Z kolei składanie wniosku przez Internet wymaga dołączenie kolorowego zdjęcia cyfrowego, którego minimalna rozdzielczość będzie wynosiła 492 x 633 piksele, a jednocześnie maksymalna wielkość nie przekroczy 2,5 MB. Cyfrowe zdjęcia do dowodów wykonuje m.in. fotograf Foto Okrąglak z Warszawy. Natomiast zdjęcie dołączone do wniosku paszportowego powinno być w kolorze i na papierze, a jego wymiary są takie same, jak w przypadku zdjęcia do dowodu osobistego składanego w urzędzie.

Wymogi odnośnie wad wzroku, zarostu i przedmiotów, które mogłyby utrudniać rozpoznanie osoby

Osoby, które mają problemy związane z wadą wzroku najczęściej noszą okulary korekcyjne. Możemy je mieć na fotografii do dowodu pod warunkiem, że oczy będą dobrze widoczne, tzn. np. oprawki okularów nie mogą ich zasłaniać. Poza tym od szkieł nie może odbijać się światło. Możliwe jest także założenie szkieł kontaktowych, jednakże nie mogą one zmieniać naturalnego kształtu, ani koloru oczu. W przypadku problem z wrodzoną lub nabytą wadą wzroku można mieć ciemne okulary. W takiej sytuacji potrzebne jest dołączenie orzeczenia o niepełnosprawności lub jego stopniu do wniosku o dowód lub paszport. Jeżeli wniosek składamy droga internetową, wówczas takie orzeczenie można dołączyć w postaci dokumentu elektronicznego wraz z podpisem osoby wystawiającej. Można także dołączyć skan orzeczenia, a oryginał przekazać podczas odbioru dokumentu.

Na zdjęciu do dokumentów można mieć zarost, brodę lub wąsy, pod warunkiem, że nie będą one sprawiały żadnych problemów z rozpoznaniem osoby. Najlepiej jednak wykonać zdjęcie bez zarostu, co pozwoli uniknąć jakichkolwiek problemów. Wymogi dotyczące zdjęć opisują także nakrycia głowy. Można je mieć podczas wykonywania fotografii tylko wtedy, gdy wymaga tego wyznawana religia, a jednocześnie cała twarz jest widoczna. W takich sytuacjach koniecznie jest dołączenie do wniosku zaświadczenia potwierdzającego przynależność do danej wspólnoty wyznaniowej. Podczas pozowania do fotografii do dowodu możemy mieć na sobie biżuterię, jednakże nie może ona zasłaniać owalu twarzy, ani zaburzać jednolitego tła zdjęcia.