Wiemy, kim jest adwokat, ale czy wiemy, kim jest radca prawny? Zarówno jeden, jak i drugi wykonuje zawód zaufania publicznego. Zapytaliśmy o opinie w tej kwestii Jarosława Krzana z kancelarii Magnus i usłyszeliśmy, że radcą jest osoba po studiach prawniczych oraz aplikacji, więc ma zweryfikowaną wiedzę. Dodatkowo ukończyła z wynikiem pozytywnym egzamin zawodowy oraz została wpisana na specjalną listę.

Jakie uprawnienia ma radca prawny?

Przede wszystkim podstawowym obowiązkiem osób, które wykonują zawód radcy, jest udzielanie porad, przygotowywanie projektów czy opinii prawnych oraz reprezentowanie swoich klientów przed sądami i urzędami w charakterze pełnomocnika bądź obrońcy, czyli wszystko, co składa się na świadczenie kompleksowej pomocy. Jarosław Krzan z kancelarii Magnus dodaje, że kompetencje radcy prawnego pozwalają na prowadzenie spraw cywilnych, rodzinnych, administracyjnych oraz gospodarczych, nie tylko dla osób fizycznych, ale również przedsiębiorców czy instytucji publicznych. Czym zatem różni się od prawnika? Ten drugi jest przedsiębiorcą świadczącym usługi prawne, który nie podlega żadnej kontroli. Dodatkowo wykonywanie tego zawodu nie jest uregulowane żadnymi przepisami.

Co robi radca prawny?

Radca nie tylko zajmuje się obsługą prawną, ale często w imieniu swoich klientów negocjuje, przygotowuje opinie, regulaminy czy pisma procesowe. Najczęściej jednak udziela pomocy osobom fizycznym w rozwiązaniu ich problemów, również związanych z kwestiami zawodowymi, spadkowymi czy zdrowotnymi.

Jaka jest różnica pomiędzy radcą a adwokatem?

Radca prawny może być zatrudniony u innego przedsiębiorcy, natomiast adwokat jest zmuszony do prowadzenia własnej działalności gospodarczej czy też jako wspólnik spółki osobowej. Jeszcze do niedawna radcowie nie mogli reprezentować swoich klientów w sprawach karnych lub też karno-skarbowych, ale od obecnie się to zmieniło, dzięki czemu dla osoby fizycznej nie ma zauważalnych różnic pomiędzy tymi zawodami.