Wychowujesz samotnie dziecko, a drugi rodzic nie chce przeznaczać środków na jego wychowanie? W takiej sytuacji nie pozostaje Ci nic innego jak złożenie pozwu o ustalenie alimentów w sądzie rodzinnym. Niestety tego rodzaju sprawy są bardzo drażliwe i trudne, a przyznanie ich zależy od wielu czynników. Dlatego warto skorzystać z pomocy np. Kancelarii Adwokackiej Łukasza Adama Kowalskiego, która specjalizuje się w takich pozwach.

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka

W Polsce istnieje obowiązek alimentacyjny, który oznacza, że dziecko powinno być utrzymywane przez obojga rodziców. Trwa on aż do momentu osiągnięcia samodzielności. Według prawa pełnoletność to ukończenie 18 roku życia. Oznacza to, że rodzic płacący alimenty nie musi już dłużej tego robić. Jednak co w przypadku, gdy dziecko nadal się uczy? Jeżeli nauka jest kontynuowana, to obowiązek alimentacyjny zostanie wydłużony do zakończenia edukacji. W przypadku studiów niestacjonarnych sąd może orzec, że dziecko jest w stanie podjąć pracę i uczyć się jednocześnie. Wtedy alimenty mogą nie zostać przyznane.Kancelaria Adwokacka Łukasz Adam Kowalski w sposób profesjonalny i z pełnym zaangażowaniem podchodzi do spraw alimentacyjnych i nie tylko. Specjalista przed przystąpieniem do reprezentacji klienta omawia z nim możliwości prawne oraz przedstawia przebieg sprawy.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Ustalenie wysokości alimentów nie jest jednoznaczne i zależy to od wielu czynników. Jednak można wymienić trzy najważniejsze elementy, które mają na to wpływ. Po pierwsze są to potrzeby dziecka, które zapewniają mu prawidłowy rozwój i dobre warunki życia. Drugim czynnikiem jest zaangażowanie pozwanego rodzica w życie dziecka. Jeśli ich kontakt jest nikły lub prawie go nie ma, to sąd bardzo często zasądza wyższą kwotę alimentów. Ostatni i najważniejszy powód to możliwości zarobkowe, a także majątkowego rodzica. Po ustaleniu tego wszystkiego naczelny organ decyduje o wysokości kwoty przyznanej na dziecko.