Wydziedziczenie to instytucja prawa spadkowego, która powoduje, że krewny nie może domagać się zachowku. Jak wskazuje adwokat z Kancelarii Witkowski, Cabała & Partners, wydziedziczyć można zarówno małżonka, jak i rodziców, dzieci, prawnuki czy dalszych członków rodziny. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby mieć pewność, że wydziedziczenie jest skuteczne.

Wydziedziczenie – podstawowe informacje

Wydziedziczenie może nastąpić wyłącznie w testamencie i po dokładnym wskazaniu osoby wydziedziczonej. Adwokat z Kancelarii Witkowski, Cabała & Partners wskazuje, że krewni, pozbawieni prawa do zachowku, mogą dążyć do podważenia testamentu – nieważny testament jest bowiem równoznaczny z nieważnością wydziedziczenia. Jeżeli chcesz mieć gwarancję skuteczności swoich działań, nie działaj na własną rękę – skorzystaj z pomocy adwokata bądź radcy prawnego.

Kiedy wydziedziczenie jest skuteczne?

Powody wydziedziczenia są jasno określone w Kodeksie cywilnym. Jak wyjaśnia adwokat z Kancelarii Witkowski, Cabała & Partners, istnieją trzy sytuacje, które stanowią podstawę do wydziedziczenia krewnego: uporczywe postępowanie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego (uzależnienia, przemoc w rodzinie itp.), umyślne przestępstwo względem spadkodawcy bądź osoby mu najbliższej oraz nie dopełnianie obowiązków rodzinnych. Oczywiście, każde z wymienionych wyżej zachowań musi mieć charakter uporczywy i być piętnowane przez spadkodawcę.