Wysokość alimentów uzależniona jest od usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Naturalnym stanem rzeczy jest jednak to, że im dziecko jest starsze, tym ma większe potrzeby. Raz zasądzona przez sąd kwota alimentów może ulec waloryzacji. Osoba, której zależy na uzyskaniu wyższego świadczenia, musi złożyć stosowny wniosek w Sądzie Rejonowym. Jakie przesłanki zadecydują o podwyższeniu alimentów na dziecko?

Warunki postępowania alimentacyjnego

Na wstępie warto zaznaczyć, że postępowanie sądowe jest całkowicie bezpłatne dla osoby, która ubiega się o podwyższenie alimentów. Pozew można napisać samodzielnie, wykorzystując jeden z wielu dostępnych w sieci wzorów, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy prawnika. Jak radzi specjalista z Kancelaria Adwokacka Adwokat Piotr Halagiera w Mogilnie – prawnik nie tylko opracuje dla nas wniosek, ale może reprezentować stronę w postępowaniu przed sądem. Rozprawy, w których udział bierze radca prawny lub adwokat, w zdecydowanej większości kończą się bardziej satysfakcjonującym wynikiem dla powoda. Ponadto obecność specjalisty stanowi istotne wsparcie w czasie postępowania, które może być dla stresujące dla osób ubiegających się o wyższe alimenty dla dziecka.

Wyższe alimenty na dziecko – kiedy się należą?

Jak już wspomniano – potrzeby dziecka rosną wraz z jego wiekiem. Przyznana kilka lat temu kwota alimentów może być aktualnie niewystarczająca do ich pokrycia. Rosną koszty wyżywienia, większe opłaty naliczane są cyklicznie przez dostawców wody, prądu, gazu czy zarządców mieszkania. Wreszcie wzrastają wydatki związanie z ubraniem dziecka, zapewnieniem mu właściwej opieki medycznej, jeśli choruje czy dostępu do wybranych zajęć pozalekcyjnych. Polskie prawo nakazuje, by rodzice w równym stopniu uczestniczyli nie tylko w wychowaniu dziecka, ale też jego utrzymaniu.

O wyższe alimenty można się ubiegać także wtedy, gdy sytuacja materialna osoby wypłacającej świadczenie, uległa wyraźnej poprawie. Rodzic powinien bowiem zapewnić dziecku taki sam lub zbliżony poziom życia, jaki sam prowadzi. W sytuacji, gdy osoba zobowiązana do wypłaty alimentów, objęła lepiej płatne stanowisko bądź też prowadzona przez nią firma zaczęła przynosić większe zyski, możliwe jest zwrócenie się do sądu o waloryzację alimentów. Sąd może przyznać dziecku wyższe świadczenie także wtedy, gdy pogorszyła się sytuacja życiowa rodzica, z którym nieletni mieszka na co dzień. Podyktowane jest to dokładnie takimi samymi przesłankami, jakie zostały przedstawione powyżej.

W każdej z opisanych sytuacji, należy zgromadzić i przedstawić sądowi dowody, świadczące o tym, że potrzeby dziecka wzrosły, a tym samym związane z nimi wydatki. Za dowód mogą posłużyć faktury za zajęcia dodatkowe, paragony z apteki, sklepów odzieżowych i inne dokumenty potwierdzające wyższe koszty życia . Każdy wniosek sąd rozpatruje indywidualnie po zapoznaniu się z dostarczonym materiałem dowodowym.