Wypadek jest to nagłe nieprzewidziane zdarzenie, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć. Najczęściej spotykane są wypadki komunikacyjne oraz wypadki przy pracy. Osoba poszkodowana w wypadku może ubiegać się o różne świadczenia takie jak: renta, odszkodowanie, zadośćuczynienie. Dwa ostatnie pojęcia są zwykle używane zamiennie, ale nie mają one takiego samego znaczenia. Wyjaśniamy, czym się różni odszkodowanie od zadośćuczynienia.

Zadośćuczynienie a odszkodowanie – różnice

Eksperci z Koszalińskiego Centrum Odszkodowań Exprimo wyjaśniają, że podstawową różnicą między zadośćuczynieniem a odszkodowaniem jest cel, na jaki ma zostać wypłacone dane świadczenie. Specjaliści tłumaczą, że zasadniczą rolą tego świadczenia jest naprawienie poniesionej krzywdy, przy czym pojęcie krzywdy nie jest proste do zdefiniowania. Jako krzywdę rozumie się cierpnie fizyczne lub psychiczne. Cierpienie psychiczne może wynikać, np. z traumy będącej następstwem wypadku lub utraty bliskiej osoby.  Zadośćuczynienie ma na celu złagodzenie cierpień zarówno fizycznych jak i psychicznych poszkodowanego. Tego rodzaju świadczenie dotyczy przypadków szkody na osobie i co ważne, ma charakter jednorazowy.

Odszkodowanie jest to świadczenie należne poszkodowanemu, któremu została wyrządzona szkoda, tzn. naruszone zostały jego prawnie chronione dobra lub interesy. Osoba poszkodowana może dochodzić należnego jej odszkodowania od sprawcy, który jej szkodę wyrządził, od podmiotu odpowiedzialnego z mocy prawa za naprawienie powstałej szkody lub od podmiotu odpowiedzialnego za naprawienie szkody z uwagi na postanowienia wynikające ze stosownej umowy go wiążącej. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia z odpowiedzialnością zakładu ubezpieczeń za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego. Oszacowanie wysokości odszkodowania z reguły nie sprawia większych trudności, wystarczy przedstawić dokumentację potwierdzającą wysokość szkody. W przypadku naruszenia zdrowia należy okazać dokumenty potwierdzające koszty leczenia, rehabilitacji, zakupu sprzętu medycznego np., wózka inwalidzkiego. Można ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych z tytułu dojazdu do placówek medycznych.  Natomiast ubiegając się o odszkodowanie z tytułu wypadku komunikacyjnego, należy dostarczyć ubezpieczycielowi rachunki potwierdzające poniesione koszty np. za naprawę samochodu.

Czy możliwe jest uzyskanie odszkodowania i zadośćuczynienia za jedną szkodę?

Specjaliści tłumaczą, że odszkodowanie nie wyklucza zadośćuczynienia. Jedno zdarzenie losowe może spowodować szkodę majątkową, w wyniku której możemy domagać się odszkodowania, i szkodę niemajątkową, za którą możemy ubiegać się zadośćuczynienia. Takich przykładów jest wiele. Możne to być np. wypadek samochodowy, w wyniku którego poszkodowany dozna obrażeń ciała i czasowo nie będzie mógł pracować (utraci część lub całość zarobków), poniesie koszty leczenia, długiej rehabilitacji, regularnych wizyt u lekarzy itd. Te wszystkie elementy stanowią szkodę majątkową. W tym samym wypadku poszkodowany może zostać oszpecony, co spowoduje jego złe samopoczucie, spadek samooceny, depresję. To są szkody niemajątkowe. W takiej sytuacji poszkodowany może ubiegać się o obie formy rekompensaty - odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Jako inny przykład specjaliści z Koszalińskiego Centrum Odszkodowań Exprimo wskazują sytuację, w której w wyniku wypadku stracimy bliską osobę. Cierpienie i poczucie krzywdy, którego doznajemy, są podstawą do zadośćuczynienia. Jednak utrata bliskiej osoby może być także przyczyną pogorszenia sytuacji materialnej bliskich, bowiem zmarły mógł być jedynym żywicielem rodziny. Taka sytuacja jest podstawą do ubiegania również o odszkodowanie.

Eksperci z Koszalińskiego Centrum Odszkodowań Exprimo zauważają, że samodzielne dochodzenie roszczeń bardzo często kończy się na wypłacie zbyt niskiej kwoty odszkodowania lub zadośćuczynienia. Właśnie dlatego swoje interesy warto powierzyć doświadczonym specjalistom.