Notariusz jest zawodem zaufania publicznego, którego działalność ściśle nadzorują organy państwowe. Wiele osób ma dylemat dotyczący tego, czy ze swoim problemem powinni udać się do notariusza, adwokata, czy też radcy prawnego. W tym artykule przedstawimy Ci podstawowe usługi, jakie świadczy notariusz, a także dowiesz się kiedy powinieneś skorzystać z jego pomocy.

Czym zajmuje się notariusz?

Na wstępie warto zaznaczyć, że działalność wszystkich kancelarii notarialnych w Polsce normowana jest przez ustawę z dnia 14 lutego 1991 roku. Jest w niej między innymi zawarta informacja, która mówi, że notariusz to zawód zaufania publicznego, któremu przysługuje prawo ochrony funkcjonariuszów publicznych. Co więcej, notariusz zobowiązany jest do zachowania tajemnicy wobec wszystkich informacji, które zdobył w związku z wykonywaną czynnością notarialną.  Z reguły wszystkie usługi świadczone przez kancelarie notarialną wykonywane są na miejscu, w gabinecie notariusza. Wyjątkami od tych sytuacji są na przykład sprawy dotyczące:

  • członków spółdzielni oraz wspólników spółek
  • osób, które nie są w stanie stawić się osobiście w kancelarii z powodu stanu zdrowia.

Wśród usług, jakie świadczy notariusz znajdziesz:

  • sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia
  • sporządzania aktów notarialnych
  • sporządzanie oświadczeń i protokołów
  • sporządzanie protestów, weksli oraz czeków
  • udzielanie bezpłatnych informacji dotyczących udzielanych świadczeń notarialnych
  • sporządzanie odpisów dokumentów, wypisów oraz wyciągów.

Większość kancelarii notarialnych zajmuje się również przyjmowaniem na przechowanie papierów wartościowych oraz pieniędzy i dokumentów. Jednak ta usługa dotyczy tylko tych sytuacji, kiedy mają one związek z prowadzoną czynnością notarialną.

Tajemnica czynności notarialnych - na czym polega?

Każdy notariusz, który zdobył prawo wykonywania zawodu oraz świadczy usługi notarialne na rzecz innych osób zobowiązany jest do zachowywania tajemnicy wszystkich okoliczności, jakie towarzyszą danej sprawie. Co ciekawe, notariusz, który stracił swoją funkcję w związku z naruszeniem, czy też zaprzestał wykonywania zawodu, nadal jest zobowiązany do zachowania tajemnicy.

W jakich sytuacjach notariusz może złamać tajemnicę czynności notarialnych?

Tak naprawdę jest tylko jeden wyjątek, który zwalnia notariusza z dochowania tajemnicy, a jest nim występowanie przed sądem w formie świadka. Jednak prawo do zwolnienia notariusza w takich sytuacjach ma tylko Minister Sprawiedliwości.

Musisz pamiętać, aby wybrać renomowaną kancelarię, w której pracują wykwalifikowani notariusze. Tylko wtedy możesz mieć pewność ich referencji oraz wysokiej jakości świadczonych usług. Jednym z takich miejsc jest Kancelaria Notarialna Jakuba Wenta. Korzystając z jej usług, na pewno będziesz zadowolony. Jednym z udogodnień, jakie oferuje to miejsce jest możliwość umówienia spotkania poza godzinami pracy firmy, a także w soboty. Taką opcję doceniają szczególnie zapracowane osoby, które mają problem ze stawieniem się w kancelarii w godzinach pracy.