Gdy słyszymy o alimentach, zazwyczaj kojarzą nam się ze świadczeniem na utrzymanie dzieci, do którego płacenia są zobowiązani rodzice. Tymczasem prawo do alimentów przysługuje także innym. Kto i od kogo może ubiegać się o alimenty? W jaki sposób to zrobić i dlaczego warto zasięgnąć fachowej porady prawnej u radcy prawnego? W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące obowiązku alimentacyjnego.

Komu należą się alimenty?

Alimenty to świadczenie, które ma zapewnić uprawnionej do nich osobie środki niezbędne do utrzymania oraz zaspokojenia podstawowych potrzeb. Natomiast obowiązek dostarczenia tych środków, czyli inaczej obowiązek alimentacyjny, ciąży na krewnych w linii prostej (przede wszystkim rodzicach, dzieciach i małżonkach, ale też dziadkach i wnukach), a także na rodzeństwie. Zdarza się również, że w sprawach o alimenty dziecko żąda świadczenia od męża swojej matki, który nie jest jego ojcem (pasierb od ojczyma), a także od żony ojca, niebędącej jego matką (pasierb od macochy). Tak samo, w określonych sytuacjach, od pasierbów alimentów mogą żądać ojczymowie i macochy.

Oczywiście, aby uzyskać alimenty, muszą zaistnieć określone warunki. W przypadku małoletnich, rodzice zgodnie z prawem mają obowiązek zapewnić im środki niezbędne do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, aż do uzyskania przez dziecko pełnoletniości. Z kolei małżonkowie mogą żądać alimentów, gdy druga osoba nie zapewnia środków utrzymania dla rodziny, a także, gdy podczas rozwodu małżonek zostanie uznany za winnego rozkładu pożycia. Natomiast rodzice biologiczni, jak i adopcyjni mogą domagać się od pełnoletnich dzieci alimentów, jeśli znajdują się w niedostatku.

Pomoc prawna w sprawach o alimenty

W teorii ubieganie się o alimenty nie jest niczym trudnym – wystarczy złożyć pozew o alimenty, a następnie poczekać na przeprowadzenie postępowania sądowego. Jednak w praktyce bardzo często sprawy o alimenty, a także późniejsze egzekwowanie świadczenia, nie należą do najłatwiejszych. Przede wszystkim wiele osób nie wie, że ma prawo do żądania alimentów od członków swojej rodziny. Z kolei inni nie wiedzą, jak złożyć pozew i odpowiednio go uargumentować.

W tym wszystkim pomoże gdańska Kancelaria Radcy Prawnego Aneta Wasiluk, która oferuje między innymi wsparcie ​​w sprawach z zakresu prawa rodzinnego. Radcy prawni w ramach swoich usług oferują indywidualne konsultacje, a także zajmują się – przygotowywaniem pism procesowych, inicjowaniem i uczestniczeniem w negocjacjach o alimenty, reprezentowaniem klientów przed sądem oraz pomocą w sytuacjach, gdy konieczne jest wyegzekwowanie długów alimentacyjnych.