Mediacje stanowią alternatywną metodę rozwiązywania sporów i mogą być prowadzone także przez notariuszy. Wyróżniamy mediacje umowne i sądowe. Na czym polegają oba te rodzaje? Czym się charakteryzują? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Mediacje umowne

Rozpoczęcie mediacji umownych wymaga złożenia przez jedną lub obie strony wniosku o przeprowadzenie mediacji, który może być złożony bezpośrednio lub mailowo. W przypadku, gdy zrobi to jedna ze stron, to mediator ma za zadanie skontaktować się z drugą po, by zaprosić ją do mediacji. Mediacja może zostać wszczęta tylko, jeśli obie strony wyrażą zgodę na to, a mediator zgodzi się na przeprowadzenie mediacji. Na początku trzeba ustalić wstępne spotkanie mediacyjne, które podzielone są sesje. Mogą w nich brać udział obie strony lub każda ze stron osobno (w przypadku indywidualnych sesji).

Na spotkaniu wstępnym obie strony zostają poinformowane o zasadach oraz korzyściach związanych z mediacją. Obie strony przedstawiają też swoje stanowiska i oczekiwania. Na kolejnym spotkaniu zwanym posiedzeniem mediacyjnym, dochodzi do wypracowania ugody za pośrednictwem mediatora. W tym spotkaniu mogą uczestniczyć obie strony lub każda z osobna. Istnieje także wariant skorzystania w tym celu z dowolnej formy komunikacji np. kontaktu osobistego, Internetu, skype czy telefonu. Na koniec dochodzi do podpisania ugody, w której zawarte są poczynione ustalenia i złożenie ugody w sądzie w przypadku, gdy strony wystąpią do mediatora z takim wnioskiem o zatwierdzenie i nadanie ugodzie klauzuli wykonalności. Tak jak już wspomnieliśmy o tym, mediatorem może zostać notariusz taki jak np. pracownicy Kancelarii Notarialnej Dorota Kamieniecka.

Mediacje sądowe

Mediacje sądowe to jedna z metod rozwiązywania sporów w sprawach cywilnych: majątkowych, rodzinnych, rozwodowych, pracowniczych i między przedsiębiorcami. Jest ona dobrowolna i może zostać wszczęta jeszcze przed rozpoczęciem sprawy w sądzie. Nazywamy ją wtedy mediacją przedsądową lub pozasądową. W przypadku, gdy sprawa trafi już do sądu, to na mediacje kieruje są zajmujący się tą sprawą. Należy jednak pamiętać, że nawet, gdy sprawa jest już w sądzie, to mamy prawo wnioskować o wszczęcie mediacji na każdym etapie postępowania w formie ustnej do protokołu w trakcie rozprawy w sądzie lub pisemnie. Wystarczy tym przypadku wskazanie stron postępowania oraz sygnatura akt, za którą prowadzona jest sprawa w sądzie. Warto wspomnieć o tym, że jeśli strony nie wybrały samodzielnie mediatora, to w tej sytuacji wyznacza go sąd.