Niektóre problemy prawne są tak zawiłe i budzą tak wiele wątpliwości, że konieczna jest konsultacja z doświadczonym prawnikiem lub radcą prawnym. Szukanie informacji w internecie nie zawsze przynosi oczekiwany skutek – tym bardziej, jeżeli odpowiedzi są udzielane przez osoby nieposiadające wykształcenia prawniczego. Dylematy prawne mogą być wprawdzie rozwiązane na własną rękę, ale o wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawnika.

Opinia a porada prawna – różnice

Mimo że pojęcia „porada” i „opinia” bywają używane zamiennie, w istocie opisują dwie odmienne usługi. Opinia prawna to materiał analityczny, w którym ekspert przedstawia pogląd na konkretną kwestię, proponuje możliwe rozwiązania oraz wyjaśnia zawiły problem. W większości przypadków opinie dotyczą umów zawieranych między przedsiębiorstwami i konkretnych zapisów, które budzą wątpliwości natury prawnej. Co za tym idzie, opinia nie musi dotyczyć całego dokumentu, a jedynie wybranych punktów. Usługa porady prawnej obejmuje natomiast wyjaśnienie złożonych kwestii oraz konkretną pomocą prawną, np. przy wypełnieniu formularzy pism procesowych czy sporządzeniu wniosku o odroczenie wyroku.

Opinia prawna – dlaczego warto z niej skorzystać?

Sporządzenie opinii jest wskazane w każdej sytuacji, która wymaga głębszego zrozumienia problemu natury prawnej. Z usług adwokata może skorzystać zarówno przedsiębiorca, jak i osoba prywatna. Dużą część klientów Kancelarii Radcy Prawnego Izabeli Nietupskiej stanowią osoby, które potrzebują konsultacji w kwestii umowy o pracę czy umowy najmu mieszkania. Z opinii prawnych powszechnie korzystają osoby prowadzące działalność gospodarczą, które chcą mieć pewność, że umowy zawierane z kontrahentami są w pełni przejrzyste dla obu stron. Sporządzenie dokumentu, który zawiera niedoprecyzowane zapisy, może być bardzo kosztowne i skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości. 

Cele sporządzania opinii prawnej – co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Sporządzenie opinii prawnej dla działalności gospodarczej odbywa się w oparciu o dokumentację udostępnioną przez klienta. Rzetelna opinia powinna zawierać, m.in. informacje o stanie faktycznym firmy w świetle ustaw i publikacji prawnych, analizę prawną umowy,  interpretację przepisów wraz ze skutkami prawnymi przewidzianymi ustawą oraz pogląd prawnika na sprawę. Najważniejszym elementem opinii są jednak wskazówki dotyczące procedur prawnych, które dają możliwość osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów.