Wspólnota mieszkaniowa ma obowiązek dbać o nieruchomość zarówno pod względem formalnym, jak i technicznym. Jednak możliwe jest przekazanie tych obowiązków na osobę trzecią czy też firmę taką jak Pactum Zarządzanie i Nieruchomości, która specjalizuje się w administrowaniu oraz zarządzaniu budynkami. Wiele osób te dwa pojęcia traktuje jako równoznaczne, tymczasem zarządca i administrator mają inny zakres zadań. Jakie są różnice? Wyjaśniamy.

Co należy do obowiązków administratora?

Administrowanie nieruchomością to tak naprawdę jeden z elementów zarządzania obiektem, ale może funkcjonować również jako oddzielna usługa. Tak więc zarządca może wykonywać wszystkie obowiązki administratora, jednak administrator nie może realizować obowiązków zarządcy. Administrowanie to przede wszystkim zajmowanie się bieżącymi sprawami dotyczącymi nieruchomości oraz dbanie o utrzymanie jej w dobrym stanie. Znajdująca się w miejscowości Chojna, firma Pactum Zarządzanie i Nieruchomości w ramach usług administrowania nieruchomością zajmuje się m.in.:

  • rejestrowaniem, zgłaszaniem oraz usuwaniem awarii,

  • utrzymywaniem czystości na terenie obiektu,

  • prowadzeniem dziennika korespondencji,

  • pobieraniem należności czynszowych,

  • organizowaniem okresowych przeglądów budynku,

  • prowadzeniem dokumentacji technicznej i książki obiektu,

  • nadzorowaniem prac konserwacyjnych i napraw,

  • kontrolowaniem umów dotyczących dostarczenia wody, prądu, CO, gazu.

Na czym polega zarządzanie nieruchomością?

Jak już zostało wspomniane zarządzanie nieruchomością to pojęcie znacznie obszerniejsze i bardziej złożone niż administrowanie. W tym celu wspólnota mieszkaniowa wybiera zarządcę, którym bardzo często zostają osoby zatrudnione z firm zewnętrznych, takich jak właśnie Pactum Zarządzanie i Nieruchomości, dzięki temu wszelkie kwestie związane z obiektem są zawsze załatwione poprawnie i terminowo. A co wchodzi w zakres prac wykonywanych przez zarządcę? Wyjaśnia pracownik firmy Pactum Zarządzanie i Nieruchomości:

Zarządca zajmuje się wszystkimi obowiązkami wykonywanymi w ramach administrowania nieruchomością, jednak kluczową różnicą jest to, że podejmuje również ważne decyzje dotyczące obsługiwanego obiektu i jego utrzymania. Obowiązki wynikające z zarządzania nieruchomością to także: przygotowywanie różnego rodzaju dokumentacji, reprezentowanie na zewnątrz interesów wspólnoty mieszkaniowej, dbanie o stan techniczny obiektów oraz zajmowanie się sprzedażą, wynajmem czy likwidacją poszczególnych lokali.

Tak więc, podsumowując, administrator zajmuje się bieżącymi sprawami dotyczącymi nieruchomości, które mają na celu zadbanie o jej stan, natomiast zarządca oprócz tego może podejmować decyzje mające wpływ na stan prawny i fizyczny obiektów.