Grawerowanie mechaniczne i laserowe to obecnie najbardziej popularne metody wykonywania grawerunku na różnego rodzaju powierzchniach. Każda z tych technologii ma określone zastosowanie. Każda z metod ma swoje mocne strony. W dzisiejszym artykule skupimy się na omówieniu specyfiki poszczególnych rodzajów grawerowania. Postaramy się także wskazać, która z tych metod jest lepsza.

Na czym polega grawerowanie mechaniczne?

W trakcie grawerowania mechanicznego specjalny frez przemieszcza się nad obrabianą powierzchnią. Ruch obrotowy frezu powoduje usuwanie materiału z wierzchniej warstwy. Pozwala to na wycinanie w danym materiale liter lub wzorów. W analogiczny sposób grawerowane są materiały powlekane tworzywami sztucznymi. Grawerując elementy metalowe, można wzmocnić efekt poprzez zastosowanie koloru. Dzięki temu wcięte napisy lub dekoracyjne wzory stają się bardziej wyraziste. Do największych zalet grawerowania mechanicznego możemy zaliczyć możliwość głębokiego żłobienia w metalu. Ponadto grawerowanie mechaniczne umożliwia wykonanie otworów oraz cięcie metali.

Oprócz mocnych stron grawerowanie mechaniczne ma też swoje wady. Zasadniczym mankamentem jest ograniczona wielkość elementu, który jest grawerowany. Tego typu utrudnienia występują przede wszystkim podczas grawerowania drobnych detali. Frez stosowany do grawerowania ulega zużyciu, co wymusza jego okresową wymianę. W trakcie grawerowania obrabiany element musi być unieruchomiony. Może to stwarzać pewne trudności, biorąc pod uwagę zróżnicowaną wielkość i kształt obrabianych materiałów. Grawerowanie mechaniczne nie sprawdzi się w przypadku obróbki wielu elementów jednocześnie. Ponadto nie jest możliwe wykonanie bardzo małych grawerunków czy też obróbka materiałów takich jak papier oraz skóra. Grawerowanie mechaniczne nie może być także stosowane do szorstkowania szkła akrylowego.

Na czym polega grawerowanie laserowe?

Grawerowanie laserowe opiera się na ogniskowaniu strumienia światła laserowego na powierzchni obrabianego detalu. Ogniskowane jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych zwierciadeł i soczewek. Światło lasera może być przemieszczane nad obrabianym elementem w układzie współrzędnych. Dzięki wysokiej energii promieniowania laserowego możliwe jest nanoszenie znaków na powierzchni, ich wypalanie lub wyparowanie. Efekt jest zależny od czasu ekspozycji.

Wśród największych zalet grawerowania laserowego warto wymienić możliwość jego stosowania na szerokiej gamie materiałów. Wśród nich należy wymienić szkło, drewno, metal, papier, tworzywa sztuczne i tekstylia. Spektrum zastosowań jest zatem ogromne. Dużym atutem jest brak konieczności mocowania obrabianego materiału. Urządzenie wykorzystywane do grawerowania laserowego nie ulega zużyciu. Ma to bezpośredni wpływ na obniżenie kosztów pracy. Laser cechuje się bardzo wysoką precyzją działania. Dzięki temu możliwe jest tworzenie wzorów z zachowaniem najdrobniejszych detali.

Powyższe zestawienie jasno pokazuje, że dużo więcej zalet ma technika grawerowania z użyciem lasera. Zlecając tego typu grawerowanie, należy jednak powierzyć to zadanie doświadczonej firmie. F.H.U. Sokrates Krzysztof Kliś z Dębicy działa na rynku od 2004 roku. Od 2010 roku firma oferuje możliwość grawerowania i cięcia laserowego na podstawie własnych projektów lub wedle pomysłu Klienta.