Zakres kompetencji osób wykonujących zawód notariusza jest bardzo szeroki. Rejenci zajmują się m.in. wydawaniem różnego rodzaju poświadczeń, dotyczących np. zgodności kopii dokumentów z oryginałem albo potwierdzenia autentyczności podpisu. W pewnych sytuacjach wydaje się też notarialne poświadczenie pozostawania konkretnej osoby przy życiu. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat takiego dokumentu? Przeczytaj niniejszy artykuł.

Poświadczenie pozostawania przy życiu – co to takiego?

Poświadczenie pozostawania przy życiu to dokument notarialny, który potwierdza, że dana osoba ciągle żyje albo przebywa w określonym miejscu w konkretnym czasie. Tego typu czynności notarialne w Słupsku realizuje się z myślą o potwierdzeniu stanu faktycznego. Ma to szczególne znaczenie przy prowadzeniu różnego rodzaju spraw administracyjnych dotyczących np. ustalenia prawa do pobierania świadczeń z ZUS lub przyznania krajowych i zagranicznych odszkodowań. Niekiedy omawiana dokumentacja okazuje się również potrzebna w toku postępowania spadkowego. Wydanie omawianego poświadczenia nierzadko służy potwierdzeniu autentyczności przedstawionego alibi. Odnosi się to do spraw karnych, w których dana osoba występuje w roli podejrzanego o dokonanie określonego czynu zabronionego.

W treści dokumentu potwierdza się tożsamość klienta kancelarii notarialnej. Wskazuje się tam też na dokładną datę i godzinę wydania aktu poświadczającego pozostawanie konkretnej osoby przy życiu albo fakt przebywania przez nią w określonym miejscu.

Jak uzyskać poświadczenie o pozostawaniu przy życiu?

W większości przypadków klient, który chce uzyskać poświadczenie o pozostawaniu przy życiu, musi w tym celu udać się osobiście do siedziby wybranej kancelarii notarialnej. Zwykle spotkanie z notariuszem odbywa się w ustalonym wcześniej terminie. Rejenci, których zatrudnia m.in. Kancelaria Notarialna Agnieszka Bunkowska wydająca poświadczenia notarialne w Słupsku, weryfikują tożsamość klientów za pomocą przedstawionego przez nich dowodu osobistego. Następnie dochodzi do wydania określonego dokumentu.

Jeśli osoba potrzebująca poświadczenia pozostawania przy życiu nie może stawić się osobiście w kancelarii po to pismo (np. ze względu na zły stan zdrowia), notariusz może je przekazać klientowi poza siedzibą biura.