Testament to termin stosowany do określenia rozporządzenia własnym majątkiem na wypadek śmierci. W Polsce kwestie testamentów regulowane są głównie w Kodeksie cywilnym, ale prawo dopuszcza kilka form sporządzenia ostatniej woli. Aby testament był skuteczny, a więc nie dało się go podważyć lub obalić, najlepiej jest sporządzić go w kancelarii notarialnej. Dlaczego? O tym poniżej.

Jak prawidłowo sporządzić testament?

Zgodnie z polskim prawem spadek można otrzymać przez testament lub zgodnie z ustawą, przy czym testament umożliwia przekazanie po śmierci konkretnych składników majątku konkretnym osobom, lub też całkowicie wyłączyć je z dziedziczenia. W przeciwnym przypadku spadek jest rozdzielany pomiędzy spadkobierców zgodnie z Ustawą. Zacznijmy więc od najistotniejszej kwestii, czyli od tego, w jaki sposób możemy wyrazić naszą ostatnią wolę.

Przepisy polskiego prawa dopuszczają kilka form wyrażenia ostatniej woli – są to na przykład testamenty ustne oraz spisane ręcznie, jednak są one traktowane jako dokumenty prywatne, które łatwo podważyć. Z tego względu najbezpieczniejszą formą sporządzenia testamentu jest akt notarialny przygotowany przez notariusza, czyli prawnika będącego osobą zaufania publicznego, która z racji swoich uprawnień może wydawać, tworzyć i poświadczać dokumenty o mocy urzędowej.

Korzyści wynikające ze sporządzenia testamentu notarialnego

Aby testament był skuteczny, najlepiej spisać go notarialnie, ponieważ notariusz może wówczas zadbać o jego prawidłową formę i może przechować go aż do momentu, w którym konieczne będzie jego otwarcie. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasza ostatnia wola nie zostanie zagubiona lub zniszczona. Istotny jest również fakt, że notariusz służy testatorowi profesjonalną wiedzą prawniczą, dzięki czemu wszelkie wątpliwości co do prawidłowego sporządzenia testamentu mogą zostać szybko rozwiane. Spisując testament notarialny, na przykład w Kancelarii Notarialnej Jana Grochowicza, zyskujemy także pewność, że sporządzony dokument nie zawiera błędów, które w przyszłości mogłyby stać się podstawą do jego podważenia.

Kolejną przesłanką przemawiającą za tym, aby testament został sporządzony  w formie aktu notarialnego jest fakt, iż może być on wpisany do Notarialnego Rejestru Testamentów. Takie działanie dodatkowo uwiarygodnia dokument, przez co jego obalenie po śmierci testatora jest praktycznie niemożliwe. Wpis do rejestru umożliwia także odnalezienie testamentu w sytuacji, kiedy bliscy zmarłego nie wiedzą, że został on sporządzony.