Paszport to jeden z najważniejszych dokumentów, który uprawnia do podróżowania poza granice krajów Unii Europejskiej. Jego wydanie będzie jednak możliwe tylko wówczas, gdy do wypełnionego wniosku dołączymy w urzędzie fotografię, która spełni wszystkie warunki. Zdjęcie paszportowe musi mieć odpowiedni format, a fotografowana osoba ma być ukazana tak, aby możliwa była jej identyfikacja. Sprawdź, jak powinno wyglądać zdjęcie do paszportu. 

Zdjęcie do paszportu - wymagania

Wymiary zdjęcia do paszportu wynoszą 35 mm (szerokość) i 45 mm (wysokość). Jakie jeszcze są ogólne wymagania? Otóż zdjęcie do takich dokumentów jak paszport czy dowód powinno:

  • być aktualne, czyli zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o wyrobienie dokumentu,
  • przedstawiać całą głowę (od jej czubka) oraz górną część barków,
  • zajmować w 70-80% twarz.

Naturalna mimika, twarz ukazana z przodu oraz wzrok skierowany na wprost obiektywu aparatu to główne reguły. Na zdjęciu nie można mieć żadnego nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, które mogłyby utrudnić rozpoznanie. 

Ważne jest również ustawienie i ułożenie głowy. Wysokość twarzy musi wynosić co najmniej 31 mm. Natomiast wysokość oczu powinna dosięgać min. 20 mm, licząc od dolnej krawędzi fotografii. 15 mm to niezbędne minimum w przypadku młodszych (poniżej 11. roku życia) dzieci. 

Wymagane jest także białe tło, równe oświetlenie, brak cieni oraz ostrość i kontrast. Brak zabrudzeń, wysoka jakość i naturalność kolorów oddających odcień skóry są możliwe dzięki wysokiej klasy zdjęciom cyfrowym.

Zdjęcie do paszportu dziecka

Zdjęcie do paszportu dla dziecka powinno spełniać takie same wymagania, jak w przypadku osoby dorosłej. Dziecko musi trzymać głowę prosto, tło ma być jasne i jednolite, bez innych osób w kadrze. Cała twarz ma być dobrze widoczna - nie może być zasłonięta np. włosami czy zabawką.

Jeśli chodzi o dzieci do 5. roku życia to mogą mieć one jednak zamknięte oczy, otwarte usta i nienaturalny wyraz twarzy, np. uśmiech. 

Tzw. ukazanie cech biometrycznych, indywidualnych dla każdej osoby (źrenice, znaki szczególne, kształt ust, szerokość nosa) nie są przymusowe u dzieci do 5. roku życia, a więc np. w przypadku wyrabiania paszportu dla niemowlaka. Zasady te dotyczą także dorosłych osób niepełnosprawnych, dotkniętych chorobą czy osób, które doznały trwałych obrażeń wskutek wypadku. Muszą jednak dostarczyć do urzędu potwierdzające to pismo.

Przy wypełnianiu wniosku o paszport dla dziecka warto pamiętać, że dzieci do 5. roku życia uzyskują tylko tymczasowy dokument, a po 13. roku życia jest ważny przez 5 lat. Paszport jest wymagany podczas wyjazdów za granicę poza kraje Unii Europejskiej. 

Ile zdjęć do paszportu najlepiej wykonać?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do paszportu wystarczy jedno zdjęcie w wersji papierowej. Co ważne, wniosek razem ze zdjęciem paszportowym można złożyć wyłącznie w urzędzie, inaczej niż w przypadku wniosku o wyrobienie dowodu osobistego, który można złożyć drogą elektroniczną. 

Korzystając z pomocy firm, zajmujących się usługami fotograficznymi, czyli po prostu robiąc zdjęcie u fotografa, zazwyczaj dostajemy jednak 4 sztuki zdjęcia. Dzięki wykonaniu większej liczby fotografii lub całej serii, można mieć zapas na wypadek zniszczenia lub zgubienia zdjęcia. 

Ile kosztują zdjęcia do paszportu?

Tzw. zdjęcia biometryczne wykonywane do dokumentów takich jak paszport, dowód, legitymacja studencka czy wiza o standardowym formacie 35 x 45 mm w ilości 4 sztuk to koszt ok. 30-40 zł. Wszystko jednak zależy od indywidualnych cenników usług fotograficznych oraz czasu realizacji zamówienia. Ceny w przypadku dorosłych i dzieci są identyczne. Niektóre sklepy i zakłady fotograficzne oferują w ramach usługi drobny retusz, który jest jednak zgodny z przyjętymi regułami.

Sprawdź też, jak i gdzie wyrobić zdjęcie do dowodu