Opłacanie składek w ramach ubezpieczenia ZUS jest jednym z obowiązków pracodawcy lub osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. W przypadku nowo założonych firm istnieje możliwość uiszczania ich na preferencyjnych zasadach. Ich wyliczenia dokonuje się na podstawie dochodu brutto. W tej kwestii może pomóc nam specjalista z biura rachunkowego, który w naszym imieniu dokona takiego rozliczenia.

Składki ZUS a umowa o pracę

W tym aspekcie właściwie nie doszło do żadnych zmian. Każdy pracownik, który jest zatrudniony w firmie na podstawie umowy o pracę, obowiązkowo podlega ubezpieczeniu w ramach ZUS. Zmianie nie ulega również termin ich odprowadzania. Nadal należy je uiścić do 15. dnia następnego miesiąca. Wyjątkiem są osoby fizyczne opłacające je z siebie – do 10. dnia i jednostki budżetowe – do 5. dnia. Części rozliczenia składek z ZUS dokonuje pracodawca w następujących wysokościach: emerytalna 9,76%, rentowa 6,50%, wypadkowa 1,67%. Pracownik natomiast także jest zobowiązany do opłacania ubezpieczenia ZUS na drodze potrącenia stosownej wysokości z wypłaty brutto. Stanowią je następujące składki: emerytalna 9,76%, rentowa 1,50%, chorobowa 2,45%, zdrowotna 9%.

Preferencyjne składki ZUS

Mały ZUS to inaczej prawo do odprowadzania niższych składek na poczet Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przysługuje przedsiębiorcom, którzy otwierają własną działalność gospodarczą. Okres taki obowiązuje przez dwa lata. Ponadto przez pierwsze sześć miesięcy ma miejsce ulga na start, czyli zerowe opłaty. Po upływie pełnych dwudziestu czterech miesięcy osoba musi dokonać wyrejestrowania się na druku ZUS ZWUA i ponownej rejestracji na tak zwany duży ZUS. W tej kwestii można uzyskać pomoc między innymi w biurze rachunkowym Jacka Zembatego, znajdującego się w Bolesławcu. Niższe składki przysługują również dla przedsiębiorców, którzy są dodatkowo zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w innej firmie oraz osiągają nie mniejsze wynagrodzenie niż obowiązujące minimalne. Prawo takie ma także osoba prowadząca działalność gospodarczą i przebywająca na zasiłku chorobowym.

Termin uiszczania należnych opłat jest identyczny z umową o pracę. W związku z tym, że płaca minimalna w 2020 roku ponownie wzrosła, zmieni się także wysokość składek. I tak w przypadku ubezpieczenia emerytalnego należy odprowadzić 19,52% osiągniętego dochodu brutto, rentowego 8%, chorobowego 2,45%, a wypadkowego 1,67%. W przypadku przeoczenia obowiązującego terminu miesięcznego rozliczenia należy opłacić naliczone odsetki, o ile nie będą one mniejsze niż 8,70 zł. Może zostać nałożona także kara pieniężna w postaci grzywny o wysokości 5000 zł. W momencie opóźnienia, przedsiębiorcy odprowadzający opłaty za samych siebie tracą prawo do zasiłku chorobowego.