Księgi rachunkowe to podstawowe i najważniejsze „narzędzia” prowadzenia tzw. ewidencji podatkowej na zasadach ogólnych, zwanej również księgowością pełną. To ona jest ustrojem rachunkowym tysięcy polskich firm, które osiągnęły przychód ustalony za rok poprzedni w walucie polskiej co najmniej o równowartości kwoty 2 000 000 euro po przeliczeniu na złotówki. Księgi rachunkowe prowadzą zatem liczne spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, osoby fizyczne, czy spółki partnerskie…

Pełna księgowość

Pełną księgowość prowadzą często w imieniu firm biura rachunkowe. Jest to rozwiązanie bardzo opłacalne finansowo, a także „technicznie”. Informacje gromadzone i przetwarzane w ramach ewidencji na zasadach ogólnych, pozwalają bowiem tworzyć złożone strategie rozwoju firmy, czego nie można dokonać przy uproszczonych narzędziach KPiR. Dzisiaj zatem z księgowości pełnej, a także stałej obsługi takich podmiotów, jak LA BRUJA Biuro rachunkowe, korzysta coraz więcej przedsiębiorstw, które nie są obligatoryjnie objęte koniecznością przyjęcia takiego ustroju rachunkowego. Ten dotyczy zaś ewidencji przychodów i kosztów, ewidencji majątku i źródeł jego finansowania, inwentaryzacji majątku i zobowiązań, sprawozdań finansowych, a także kart wynagrodzeń pracowników. Ważne mogą być również sprawozdania przesyłane do Głównego Urzędu Statystycznego.

Warto wiedzieć! Jeśli szukasz jak największych oszczędności przy prowadzeniu swojej firmy, a masz możliwość wyboru księgowości uproszczonej, koniecznie wybierz taką formę ewidencjonowania podatków. Księgowość pełna jest dedykowana dla tych, którzy liczą na tworzenie analiz i złożonych strategii. KPiR to zaś oszczędność, którą z pewnością przyniesie Ci biuro rachunkowe LA BRUJA! 

Z czego składa się księga rachunkowa?

Księgi rachunkowe składają się z wielu elementów, które muszą być ściśle zaplanowane i opatrzone stosownymi instrukcjami. Ważne przy tym jest to, że księgi te mogą mieć zarówno formę analogową – papierową – jak i też cyfrową. Dzisiaj księgowość, zwłaszcza w modelu outsourcingowych usług jest w dużym stopniu przeniesiona do środowiska cyfrowego. Wracając do tego, z czego składają się księgi rachunkowe, należy wiedzieć, że budują ją dzienniki, konta księgi głównej, konta ksiąg pomocniczych, zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej oraz ksiąg pomocniczych, a także wykazy składników aktywów i pasywów. Prowadząc zaś księgi rachunkowe należy przestrzegać wielu norm. Ważnymi z nich są te dotyczące konieczności przestrzegania ustalonego planu kont syntetycznych i analitycznych, czy dotyczące gwarantowania trwałości zapisów. Zatrudnieni księgowi, czy też biuro rachunkowe reprezentujące nasze interesy przed US i ZUS, muszą posiadać wszystkie uporządkowane i zarchiwizowane dane – mowa o informacjach o nawet najmniejszych ruchach gospodarczych firmy.

Zalety ksiąg rachunkowych

Zalet prowadzenia ksiąg rachunkowych pełnej księgowości jest naprawdę sporo. Przede wszystkim zarządcy firmy uzyskują kompleksowe informacje na temat wszystkich przepływów pieniędzy oraz każdej transakcji. Ułatwiona jest tym samym analiza pełnego obrazu kondycji ekonomicznej podmiotu gospodarczego, który łatwo może zmieniać swoje strategie portfelowe, rozwojowe, produktowe, czy może wdrażać odpowiednie optymalizacje podatkowe. Pomimo zatem wysokich kosztów prowadzenia ksiąg rachunkowych (najniższy koszt gwarantują biura rachunkowe, co podaje wiele analiz branżowych), czy też pomimo czasochłonności ewidencjonowania oraz konieczności stosowania się do restrykcyjnych dyrektyw, pełna księgowość jest obecnie nie tylko ważnym narzędziem uiszczania podatków. Pełna księgowość to ważne narzędzie całościowego prowadzenia działalności.