Sprawny i utrzymany w dobrej kondycji sprzęt przeciwpożarowy daje gwarancję szybkiej reakcji na wypadek wystąpienia pożaru i zwiększa bezpieczeństwo ludzi oraz mienia. Dlatego też niezwykle istotna jest regularna konserwacja sprzętu i naprawa w razie wykrycia usterek. Dowiedz się, jak często należy dokonywać serwisu i kiedy warto pomyśleć o naprawie sprzętu przeciwpożarowego.


Rodzaje sprzętu przeciwpożarowego

Sprzęt przeciwpożarowy, będący wyposażeniem budynków na wypadek wystąpienia pożaru, to przede wszystkim: gaśnice, agregaty gaśnicze, detektory i mierniki gazu, hydranty itp. Głównym zadaniem sprzętu jest zapobiegnięcie rozprzestrzenieniu się ognia. Gaśnice podzielić możemy na proszkowe, płynowe oraz śniegowe. Typy te zależą od środka jakim są napełnione. Cechą charakterystyczną gaśnic proszkowych jest to, że są najbardziej uniwersalne, przeznaczone są do gaszenia pożarów  grup ABC tj: ciał stałych, cieczy palnych oraz gazów. Zaprojektowane dla zabezpieczenia obiektów użyteczności publicznej, pomieszczeń biurowych, produkcyjnych, magazynów, garaży, znajdują również zastosowanie jako gaśnice do domów,  mieszkań,  kotłowni. Doskonale sprawdzą się w transporcie samochodowym, kolejowym i wodnym. Gaśnic śniegowych używa się przede wszystkim do gaszenia pożarów cieczy palnych (grupa pożarów B). Znajdują szczególne zastosowanie w lakierniach, energetyce, halach przemysłowych oraz wszędzie tam gdzie użycie proszków gaśniczych jest niewskazane ze względu na występowanie urządzeń wrażliwych na pyły i zabrudzenia. Gaśnica nie pozostawia śladów po użyciu środka gaśniczego. Gaśnice płynowe przeznaczone są do gaszenia ciał stałych i cieczy palnych (grupy AB), w porównaniu z gaśnicami proszkowymi gaśnice płynowe są bardziej ekologiczne, a czyszczenie pomieszczeń po użyciu środka gaśniczego jest znacznie łatwiejsze.


Prace konserwująco-naprawcze

Regularna konserwacja sprzętu ppoż. jest podstawą jego sprawnego działania. Od utrzymania go w odpowiedniej kondycji zależy bowiem zdrowie i życie ludzi. Ponadto kwestię tę regulują przepisy prawa, i regularne przeglądy techniczne są obowiązkiem właścicieli budynków. Minimalna częstotliwość konserwacji sprzętu to raz na rok, jednak w praktyce warto dokonywać przeglądów częściej, np. raz na sześć miesięcy.
Regularne serwisowanie sprzętu, w tym przede wszystkim gaśnic, daje możliwość szybkiego wykrycia usterek. W takim przypadku należy bezzwłocznie wezwać profesjonalną firmę, specjalizującą się w tego typu pracach, jak np. PPOŻ-POL Janicki & Pinar. Naprawa gaśnic „na własną rękę” może bowiem przynieść więcej szkód niż pożytku. Wiele usterek, jak np. drobne rozszczelnienia czy konieczność naładowania, da się szybko naprawić, przez co można zaoszczędzić pieniądze wydane na nowy sprzęt.