Sesje fotograficzne czy wywoływanie zdjęć pozwalają na utrwalenie i cieszenie się wyjątkowymi chwilami. Z usług fotograficznych mogą skorzystać nie tylko rodziny czy pary, ale też firmy, chcące wypromować na przykład swoje produkty. Warto w tym celu skorzystać z pomocy doświadczonego fotografa. Wybór studia fotograficznego należy jednak dokładnie przemyśleć. W Polsce istnieje wiele firm zajmujących się profesjonalną fotografią. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jakie cechy powinien mieć dobry portrecista?

Jak znaleźć dobrego fotografa?

Poszukiwania fachowego fotoreportera najlepiej rozpocząć od zapytania o polecanych specjalistów znajomych oraz rodzinę. Ich doświadczenie, udział w sesjach zdjęciowych czy zapoznanie się z efektami z pewnością pomoże w odpowiednim wyborze. Warto poza tym poświęcić czas i poszukać usług fotograficznych w sieci. Pomogą w tym opinie użytkowników na forach internetowych lub komentarze w social mediach. Dobrze jest również wejść na strony www kilku firm i porównać oferowane przez nich cenniki. 

Ponadto opłacalnym rozwiązaniem może okazać się również zapoznanie z portfolio kandydata, które pozwoli ocenić styl jego pracy. Różnorodność zdjęć powinna być sygnałem, że mamy do czynienia z profesjonalnym i kreatywnym fotografem. Dużego lub mini studia fotograficznego najlepiej szukać w pobliżu miejscowości, w której mieszkamy.

Czym się kierować przy wyborze studia fotograficznego?

Firma oferująca usługi fotograficzne powinna spełniać podstawowe warunki. Przeprowadzanie profesjonalnych sesji zdjęciowych będzie możliwe, jeśli zakład będzie właściwie wyposażony. Lampy fotograficzne np. błyskowe, sprzęt elektroniczny np. aparat, a także inne akcesoria takie jak na przykład: obiektywy, statywy czy kamera wysokiej klasy to jeszcze nie wszystko. Modyfikatory światła np. para, okta czy tzw. autopole powinny być także uwzględnione. 

O profesjonalizmie studia fotograficznego świadczy również liczba sprzętu i jego podział na stosowany na miejscu oraz w plenerze. Możliwość wypożyczenia wyposażenia, jeśli zajdzie taka potrzeba, także wpływa na ocenę usługi. Należy przy tym pamiętać, że im większa przestrzeń oferowana przez zakład fotograficzny, tym większe pole do działania.

Jak rozpoznać profesjonalistę?

Równie ważne, jak wymienione wcześniej czynniki jest doświadczenie fotografa oraz jakość wykonywanych przez niego usług. Przed dokonaniem wyboru, warto umówić się na osobiste spotkanie. Dzięki temu nie tylko sprawdzimy, jak wygląda studio fotograficzne, ale też atmosfera, wyposażenie oraz poznamy bliżej charakter fotografa. Specjalista powinien się cechować otwartością i miłym usposobieniem. W odpowiednim momencie doradzi nam np. wybór tła (w postaci różnych plansz, cegieł, zasłon, ścian, tapet i materiałów np. kartonu czy muślinu). W razie potrzeby stworzy też odpowiednie wnętrze czy pomoże poczuć się swobodnie przed aparatem fotograficznym. W ten sposób zdjęcia wypadną naturalnie, a my będziemy zadowoleni z usługi. Fachowiec ze studia fotograficznego w każdej sytuacji będzie umiał zaproponować kompromis. 


Empatia i cierpliwość to dodatkowe cechy, które wyróżniają profesjonalistę. Jest to szczególnie ważne, kiedy do zdjęć pozują dzieci. Najważniejsze jest jednak wyposażenie studia fotograficznego. Nie warto kierować się wiekiem fotografa. Często doświadczenie nie ma nic wspólnego ze stosowanymi technikami. Może okazać się bowiem, że portrecista używa starych metod i sprzętu, co wpływa negatywnie na jakość fotografii. Nie warto również sugerować się cennikiem i wybierać specjalistę, który oferuje najniższe ceny.