Rwa kulszowa jest przypadłością, która dotyka coraz więcej osób, nie tylko w podeszłym wieku. Objawia się ostrym bólem dolnego odcinka kręgosłupa, który promieniuje aż do nóg. Po ustąpieniu ostrej fazy bólu warto regularnie wykonywać ćwiczenia gimnastyczne, które zapobiegną ponownemu atakowi korzonków. Sprawdź, jakie ćwiczenia na rwę kulszową stosować.

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa, potocznie nazywana atakiem korzonków nerwowych jest schorzeniem odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Jest to ucisk na korzenie nerwowe, a dokładniej nerw kulszowy. Najczęstszą jego przyczyną jest przemieszczenie się dysku lub dyskopatia, które nastąpiły na skutek np. osłabienia gorsetu mięśniowego, przeciążenia lub zwyrodnienia kręgosłupa. Główne objawy rwy kulszowej to silny, uciążliwy ból dolnego kręgosłupa, zaburzenia czucia, mrowienie, pieczenie, a czasem w ciężkich przypadkach nawet niedowład kończyn. Leczenie rwy kulszowej polega na przyjmowaniu środków farmakologicznych, łagodzących ból, fizykoterapii oraz wykonywaniu ćwiczeń gimnastycznych. Jeśli jest to wczesny stopień schorzenia, często wystarczające będą same ćwiczenia, które uśmierzą ból i zmniejszą ryzyko ponownego pojawienia się choroby w przyszłości.

Ćwiczenia na rwę kulszową

Należy pamiętać, że nigdy nie powinno się wykonywać ćwiczeń w ostrej fazie bólu, która zwykle trwa kilka dni. Ważne jest wtedy odciążenie kręgosłupa i odpoczynek. Najlepiej też udać się do lekarza, który być może przepisze leki i zaleci odpowiednią rehabilitację. Ćwiczenia gimnastyczne zaś są wówczas ostatnim etapem leczenia.

Ćwiczenia na rwę kulszową powinny wzmocnić dolną część kręgosłupa i brzuch oraz rozciągnąć spięte mięśnie grzbietu, pośladków czy ud. Trzeba więc wykonywać naprzemiennie dwa typy ćwiczeń: rozciągające i wzmacniające.

Rwa kulszowa – ćwiczenia w domu

Najlepszym domowym sposobem na rwę kulszową są regularne ćwiczenia, które zmniejszą ucisk na nerw kulszowy, pomogą pozbyć się bólu i zapobiegną ponownemu atakowi korzonków. Są one na ogół proste, ale trzeba wykonywać je uważnie, dokładnie i unikać gwałtownych ruchów czy szarpnięć.

Jakie ćwiczenia na rwę kulszową?

  • Koci grzbiet – pozycją wyjściową jest klęk podparty. Z tej pozycji wypchnij w górę środkową część kręgosłupa, tak by powstał tzw. koci grzbiet. Głowę schowaj między ramionami. Czynność tę wykonuj na wydechu, na wdechu zaś wróć do punktu wyjściowego. Wykonaj 10 powtórzeń.
  • Koszyczek – usiądź na piętach z wyprostowanymi plecami. Za plecami złącz dłonie, wyprostuj ręce i staraj się je unieść jak najwyżej. Wytrzymaj kilka sekund i opuść dłonie. Powtórz 10 razy.
  • Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami oraz rękoma ułożonymi wzdłuż tułowia. Następnie ugnij nogi, podnieś je i obejmij od dołu. Powoli przyciągnij je do siebie tak, aby pośladki oderwały się od podłogi. Wytrzymaj kilka sekund, wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 10 powtórzeń.
  • Leżąc na plecach, ugnij lewe kolano, a następnie prawą ręką przenieś i dociśnij je do podłogi po prawej stronie. Lewa ręka powinna być wyprostowana i leżeć na wysokości barku również przylegając do podłoża. Wytrzymaj ok. 30 sekund i wykonaj kilka powtórzeń zmieniając strony.
  • Rowerek – w pozycji leżenia na plecach, połóż ręce wzdłuż tułowia, podnieś nogi i ugnij kolana pod kątem prostym. Następnie naprzemiennie ruszaj nogami, tak jak podczas jazdy na rowerze. Nie odrywaj pleców od maty i trzymaj wyprostowane ręce. Ćwiczenie wykonuj 30 sekund i powtórz kilka razy.
  • Przyjmij pozycję klęku podpartego. Wyciągnij przed siebie wyprostowaną prawą rękę i jednocześnie wyprostuj i wyciągnij do tyłu lewą nogę. Zostań na 10 sekund i powtórz 2 razy. Następnie zmień strony i zrób to samo.
  • Ułóż ciało w pozycji deski. Napnij mocno brzuch, ramiona, pośladki, uda i łydki. Całe ciało powinno być stabilne i napięte. Wytrzymaj co najmniej 10 sekund i powtórz kilka razy. Z czasem możesz wydłużać czas trwania ćwiczenia do 30 sekund.

Ćwiczenia McKenziego na rwę kulszową

Przy rwie kulszowej często stosowane są też ćwiczenia metodą McKenziego, które są skuteczne w leczeniu przyczyn tej dolegliwości i pomagają załagodzić ból. Ćwiczenia te opracował w latach 50. fizjoterapeuta z Nowej Zelandii Robin McKenzie.

Na czym polega metoda McKenziego? Oparta jest ona o fachową wiedzę na temat budowy kręgosłupa. Ćwiczenia opracowywane i dobierane są tak, by niwelować konkretne przypadłości po rozpoznaniu miejsca bólu. Ćwiczenia te pozytywnie wpływają na układ i ruch kręgosłupa, zapobiegając nawrotom schorzenia. Oto kilka z nich:

  • Połóż się na brzuchu, podpierając się na przedramionach. Unieś głowę oraz klatkę piersiową, podbródek lekko przyciągnij do mostka, a wzrok skieruj prostopadle do podłoża. Następnie unieś głowę, kierując wzrok przed siebie i wytrzymaj tak 5 sekund. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
  • Pozostając w pozycji leżenia na brzuchu, ręce rozstaw szeroko na podłodze przed linią barków, łokcie powinny być lekko ugięte. Na początku głowa i klatka piersiowa leżą na podłożu, podbródek lekko przyciągnięty do mostka. Następnie unieś głowę i klatkę piersiową, kierując wzrok przed siebie i prostując łokcie. Wytrzymaj 5 sekund i wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 10 powtórzeń.
  • Ustaw się bokiem do ściany w odległości około 60 cm. Zwróć się ku niej stroną, na którą wskutek bólu przesunięty jest ciężar ciała. Opierając się barkiem, powoli dotknij do ściany biodrem. Powtórz ruch ok. 10-15 razy. 

Zobacz też więcej ćwiczeń na kręgosłup metodą McKenziego.