Olejowanie włosów to świetny sposób na zdrowe, odżywione i pełne blasku włosy. Jeśli jednak chcesz, by zabieg ten przyniósł zadowalające efekty, musisz trzymać się kilku podstawowych zasad. Wiele osób popełnia błędy, które źle wpływają na kondycję włosów i zniechęcają do olejowania włosów. Zanim więc zaczniesz stosować tę metodę, poznaj najczęstsze błędy w olejowaniu. Szczegóły w artykule.

Olejowanie włosów. Jakie są częste błędy?

1. Brak regularności

Olejowanie włosów przyniesie zadowalające efekty, gdy będzie wykonywane regularnie. Jeśli będziesz nakładać olej na włosy tylko wtedy, gdy sobie przypomnisz, czyli raz na jakiś czas, nie oczekuj, że Twoje włosy staną się od razu odżywione i lśniące, niczym po wyjściu z salonu fryzjerskiego. Zastanawiasz się, co ile olejować włosy? Zabieg najlepiej powtarzać 1-2 razy w tygodniu albo 1-2 razy w miesiącu. Niektórzy olejują włosy nawet co drugi dzień. Tak naprawdę wiele zależy od potrzeb i kondycji włosów. Ważne, by poznać swoje włosy i trzymać się przyjętego schematu.

2. Źle dobrany olej

Kolejnym najczęściej popełnianym błędem jest używanie nieodpowiedniego oleju. Źle dobrany olej może przynosić efekty odwrotne do zamierzonych, a więc może powodować puszenie albo przetłuszczać włosy i je obciążać. Jaki więc olej do włosów wybrać? Otóż olej powinien być dopasowany do stopnia zniszczenia i rodzaju porowatości włosów. Pamiętaj, że inne oleje sprawdzą się przy włosach wysokoporowatych, a inne przy niskoporowatych. Nigdy nie kieruj się tylko popularnością danego oleju lub tym, że u Twojej koleżanki sprawdza się idealnie.

3. Nieodpowiednia ilość oleju

Problematyczna bywa też kwestia tego, ile oleju nakładać na włosy. Za mała ilość może nie przynieść żadnych efektów. Za duża zaś obciąża włosy i powoduje przetłuszczanie. Włosy nie powinny ociekać tłuszczem, gdyż tylko im to zaszkodzi. To, ile dokładnie oleju nakładać zależy od tego, jak długie i gęste są włosy. Optymalna ilość to zazwyczaj 1-2 łyżki stołowe.

4. Za krótki czas trzymania oleju na włosach

Minusem olejowania włosów jest to, że wymaga ono czasu i cierpliwości. Jeśli nałożysz olej na 10-15 minut, nie zobaczysz żadnych rezultatów. Olej musi bowiem dobrze się wchłonąć, by mógł zadziałać. Powinien być więc na włosach minimum pół godziny. Można też nakładać go na kilka godzin, a nawet na całą noc. Najlepiej zaobserwować swoje włosy i sprawdzić, co najbardziej lubią.

5. Nakładanie oleju na całe włosy

Błędem jest nakładanie oleju na całe włosy, w przypadku, gdy są one cienkie i delikatne. W ten sposób można je bowiem łatwo obciążyć i tylko im zaszkodzić. Najlepiej wówczas nakładać olej na długość od ucha w dół. Jeśli jednak już chcesz zaaplikować olej na skórę głowy, by ją nawilżyć i przyspieszyć wzrost włosów, zadbaj o to, by olej nie był na niej zbyt długo. Zmyj go dokładnie po maksymalnie 2 godzinach.

6. Nakładanie oleju na zbyt brudne włosy

Zgodnie z różnymi metodami olejowania włosów, olej nakładamy na włosy przed ich umyciem. Robimy to wówczas, gdy włosy wymagają już mycia i odświeżenia. Należy jednak pamiętać, że włosy nie powinny być zbyt brudne. Koniecznie unikaj więc nakładania oleju na przetłuszczone lub oblepione lakierem włosy.

7. Niedokładne domywanie oleju

Równie ważne co sposób aplikacji jest dokładne zmycie oleju z włosów. Można robić to za pomocą delikatnego szamponu bez silikonów. Niestety czasami jest to trudne. Bywa tak, że nawet dwukrotne umycie włosów nie zmyje do końca tłustego oleju. Wskutek tego włosy po wysuszeniu mogą być przetłuszczone i oklapnięte, czego przecież nie chcemy. Skuteczną metodą jest emulgowanie, a więc zmywanie oleju za pomocą odżywki. Dopiero potem po spłukaniu należy umyć włosy szamponem.

8. Oczekiwanie natychmiastowych efektów

Jak już zostało wspomniane, olejowanie wymaga czasu i cierpliwości. Czasami na spektakularne efekty trzeba czekać nawet miesiącami. Kluczem do sukcesu jest tutaj regularność. Nie oczekuj, że po 1-2 dwóch zabiegach od razu zobaczysz dużą zmianę. Systematyczne olejowanie jednak się opłaca, bo prędzej czy później przyniesie efekty. Warto więc poczekać, by potem móc cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami.

Chcesz dowiedzieć się więcej o olejowaniu włosów? Przeczytaj artykuł: Olejowanie włosów od A do Z. Od czego zacząć i jaki olej wybrać?