Olejowanie włosów potrafi przynieść naprawdę wyjątkowe efekty i odmienić wygląd fryzury. Zabieg ten wymaga jednak systematyczności, a także zastosowania odpowiedniej metody olejowania. Sposobów olejowania włosów jest kilka i każdy może polubić inny. Wybór najczęściej zależy od kondycji włosów oraz osobistych preferencji. Poznaj polecane metody olejowania i sprawdź, jak olejować włosy.

Jaki sposób olejowania włosów wybrać?

Nie bez powodu olejowanie włosów stało się tak popularnym zabiegiem pielęgnacyjnym, polecanym przez profesjonalnych fryzjerów. Regularne olejowanie przynosi bowiem włosom wiele korzyści. Znacząco wpływa na polepszenie ich kondycji, wzmacnia je i odżywia. Czasem może jednak sprawiać nieco trudności, zwłaszcza na początku. Wszystko dlatego, że istnieje kilka metod olejowania włosów. Którą z nich wybrać? Tak naprawdę nie ma jednej uniwersalnej i najlepszej, która sprawdzi się u każdego. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Warto potestować wszystkie i sprawdzić, co najbardziej polubią nasze włosy. Niektóre włosomaniaczki wolą olejowanie włosów na mokro, inne preferują nieskomplikowane olejowanie na sucho. Dzięki temu, że sposobów jest kilka, to każdy może wybrać swój ulubiony.

1. Olejowanie włosów na sucho

Olejowanie na sucho to najprostsza i najszybsza metoda. Jak łatwo się domyślić, polega na nałożeniu oleju na suche włosy. 1-2 łżyki stołowe oleju (w zależności od długości włosów) nakładamy najpierw na dłoń, rozcieramy, a następnie wmasowujemy we włosy. Warto nakładać olej na małe partie włosów i wcierać go stopniowo w kolejne pasma. Olej najlepiej rozprowadzić na długość od ucha w dół, ale jeśli jest taka potrzeba, to można go także nałożyć na skórę głowy. Następnie przeczesujemy włosy grzebieniem, aby olej dobrze rozprowadził się na całych włosach. Później związujemy włosy w luźny kok lub zaplatamy w warkocz. Dla lepszego efektu można też nałożyć na głowę foliowy czepek i owinąć ręcznikiem. Olej powinien zostać na włosach od 30 minut do 2 godzin. Po tym czasie zmywamy dokładnie olej z włosów.

Olejowanie włosów na sucho ma wiele zwolenniczek z tego względu, że jest szybkie i wygodne. Przy takim olejowaniu dokładnie widać, gdzie olej został już nałożony, a dodatkowo mamy ten komfort, że z włosów nic nie ścieka. Olej nałożony na sucho trudniej jednak zmyć. Osoby, które nie mają jeszcze wprawy, mogą też tutaj przesadzić z ilością nakładanego oleju.

2. Olejowanie włosów na noc

Olej nałożony na sucho można również zostawić na włosach przez całą noc. Taką metodę stosują często już nieco bardziej wprawione włosomaniaczki. Olejowanie włosów na noc jest polecane zwłaszcza dla włosów zniszczonych i przesuszonych. Pamiętajmy jednak, że taki sposób nie u każdego się sprawdzi. Można więc go przetestować i przekonać się, czy nasze włosy go polubią. Czasem, gdy olej jest na włosach zbyt długo, efekt może być bowiem odwrotny do zamierzonego.

Aplikując olej na całą noc, należy nałożyć na włosy czepek, chustę satynową bądź ewentualnie położyć na poduszkę ręcznik. W ten sposób uchronimy pościel przed zabrudzeniem. Warto też wspomnieć, że niektóre oleje mają intensywny zapach, co może niektórym przeszkadzać i utrudniać spokojny sen.

3. Olejowanie włosów na mokro

Olejowanie na mokro jak sama nazwa wskazuje, polega na nałożeniu oleju na mokre włosy. Najpierw trzeba więc zmoczyć włosy ciepłą wodą, potem odsączyć je z nadmiaru wody za pomocą np. bawełnianej koszulki czy ręcznika i wetrzeć olej we włosy. Sposób ten może sprawdzić się dla włosów, które potrzebują dogłębnego nawilżenia. Zaletą tej metody jest to, że nieco łatwiej jest tutaj zmyć olej niż w przypadku olejowania na sucho.

4. Olejowanie włosów na podkład

Olejowanie na podkład to rodzaj zabiegu, podczas którego przed nałożeniem oleju aplikowany jest jeszcze nawilżający podkład. W ten sposób włosy otrzymują konkretną dawkę nawilżenia, poprzez dostarczenie humektantów i emolientów. Poza tym dzięki takiemu trikowi olej łatwiej jest potem zmyć z włosów. Produkty, które są polecane jako podkład pod olejowanie włosów to np. żel aloesowy, żel hialuronowy, hydrolat, mgiełka nawilżająca. Przed nałożeniem oleju można też wmasować odżywkę lub maskę, która doda nawilżenia, a olej podtrzyma ten efekt.

5. Olejowanie włosów w misce, czyli tzw. rosołek

Jeszcze inna metoda olejowana włosów to olejowanie w misce. Chodzi tutaj o to, by do miski z ciepłą wodą dodać olej. Następnie trzeba zanurzyć włosy i trzymać w powstałej miksturze na około minutę, a potem wyjąć je, odsączyć z nadmiaru wody i zawinąć w turban. Olejując włosy w ten sposób nie brudzimy rąk olejem. Kolejną zaletą jest to, że olej równomiernie pokrywa włosy i ciężko przesadzić z jego ilością. Metoda ta nie sprawdzi się jednak na krótkich włosach.

Jak myć włosy po olejowaniu?

Równie ważne co samo olejowanie jest dokładne zmycie oleju z włosów. Można to zrobić za pomocą szamponu bez silikonów, jednak bywa to trudne. Czasem nawet dwukrotne mycie włosów szamponem nie domyje całkowicie tłustego oleju. Zatem jak zmyć olej z włosów? Najskuteczniejszą metodą jest emulgowanie, czyli umycie włosów odżywką. Najpierw należy spłukać włosy ciepłą wodą, potem nałożyć odżywkę emolientową bez silikonów i protein, umyć nią delikatnie włosy i zostawić na ok. 5 minut. Następnie trzeba oczywiście spłukać odżywkę oraz umyć skórę głowy delikatnym szamponem.

Dowiedz się więcej o olejowaniu włosów i sprawdź, jaki olej wybrać

Jeśli interesuje Cię zastosowanie olejów w kosmetyce, sprawdź też jakie są właściwości i zastosowania oleju kokosowego.