Leczenie kanałowe u sporej grupy pacjentów wywołuje lęk. Ich obawy dotyczą przede wszystkim bólu, jaki ma wiązać się z zabiegiem. Niestety takie podejście tylko pogarsza sytuację. Im później rozpoczęte leczenie, tym większe ryzyko dyskomfortu i wystąpienia dolegliwości bólowych. Przyjrzymy się dzisiaj specyfice leczenia endodontycznego. Podpowiemy Wam jakie objawy stanowią przesłankę do szybkiej wizyty u stomatologa.

Jakie objawy powinny zaniepokoić?

Leczenie kanałowe jest jedynym rozwiązaniem w momencie, gdy miazga zęba zostanie zaatakowana przez infekcję o charakterze bakteryjnym. W takiej sytuacji w miazdze rozwija się stan zapalny. Wśród typowych objawów, które wskazują na infekcję miazgi, możemy wyróżnić:

  • Samoistny ból zęba, który nie jest wywoływany żadnym czynnikiem zewnętrznym
  • Ból zęba, który pulsuje w rytmie bicia serca
  • Ból zęba, który pojawia się w pozycji horyzontalnej (np. w trakcie snu)

Oprócz objawów bólowych infekcja miazgi prowadzi do powstania nieprzyjemnego zapachu z ust, obrzęku i zaczerwienienia dziąseł czy też wysięku ropy. W momencie zdiagnozowania wymienionych wyżej objawów należy niezwłocznie udać się do stomatologa.

Z jakich etapów składa się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe wykonywane jest tylko w powiększeniu pod mikroskopem. Rozpoczyna się zawsze od usunięcia chorej miazgi zęba. Stomatolog po wyczyszczeniu komory zęba musi odnaleźć ujścia wszystkich kanałów zębowych. Ilość kanałów jest uzależniona od budowy anatomicznej zęba. Zęby trzonowe mogą mieć nawet cztery kanały. Ilość kanałów ma bezpośredni wpływ na koszt leczenia. Po zlokalizowaniu wszystkich kanałów stomatolog usuwa z nich miazgę.

W kolejnym etapie stomatolog przystępuje do opracowania kanałów korzeniowych. Najpierw jednak musi zmierzyć długość każdego kanału za pomocą endometru. Następnie opracowuje kanały, uważając aby nie przekroczyć ich długości. Bardzo ważne jest usunięcie resztek miazgi oraz tzw. warstwy mazistej, która powstaje w trakcie opracowania kanałów.

Po zakończeniu tych czynności stomatolog wypełnia kanały tzw. gutaperką. Jest to forma naturalnego, bardzo plastycznego polimeru. Materiał powinien idealnie przylegać do ścian kanału. Aktualnie gutaperka aplikowana jest z wykorzystaniem nowoczesnej metody wstrzykiwania na ciepło. Po aplikacji materiał zastyga, wypełniając cały korzeń zęba.

Aby dokończyć proces leczenia kanałowego, niezbędne jest jeszcze zamknięcie komory zęba i odbudowa jego korony. Co istotne wszystkie wymienione etapy leczenia mogą odbyć się w trakcie jednej wizyty. Wyjątkiem jest stan ostrego zapalenia miazgi, który wymaga wcześniejszego podania antybiotyku.

Czy zatem leczenie kanałowe zęba może boleć? Aktualny poziom rozwoju medycyny sprawia, że stomatolog jest w stanie przeprowadzić cały proces leczenia, nie narażając pacjenta na ból. Wymaga to jednak wiedzy i doświadczenia.

Na pewno nie wolno bać się leczenia kanałowego. Tym bardziej nie należy go też unikać. Zaniedbania w tej kwestii kończą się zazwyczaj dużo poważniejszymi problemami. Wybierając Gabinet Stomatologiczny ES-DENT, możecie liczyć na wiedzę i doświadczenie pracujących tam stomatologów. Dzięki temu diagnostyka i sam proces leczenia przebiegnie szybko, sprawnie i bez bólu.