Zakład złotniczy, czy sklep jubilerski, to prawdziwa radość dla naszych oczu. Nie tylko kobiety uwielbiają posiadać piękne i wyjątkowe ozdoby i biżuterię. Współcześnie mężczyźni również chętnie sięgają po piękne zegarki, bransolety, nadal modne papierośnice i inne gadżety wykonywane przez jubilerów. Gdzie, jak nie u jubilera kupuje się zaręczynowy pierścionek, koniecznie z brylantem? Jubiler to osoba, która spełnia marzenia.

Czym zajmują się zakłady jubilerskie i złotnicze?

Zawód jubilera ma długą historię, sięgającą starożytności. Pierwsi jubilerzy zajmowali się przede wszystkim produkcją biżuterii z metali szlachetnych i kamieni szlachetnych. W średniowieczu, rozwój technologii umożliwił rozwój obróbki diamentów i innych kamieni szlachetnych oraz produkcję coraz bardziej skomplikowanych wzorów biżuterii, a także przedmiotów codziennego użytku, takich jak cukiernice, patery, papierośnice. W dzisiejszych czasach rzemieślnik zwany jubilerem taki jak Pracownia jubilerska Szmaragd wykonuje:

  • biżuterię typu: kolczyki, kolie, broszki, pierścionki,

  • przedmioty kultu religijnego z metali szlachetnych: złota, srebra i platyny lub ich stopów.

Jubiler zajmuje się też oprawą kamieni szlachetnych, a także naprawą biżuterii. Wykonanie wzorów biżuterii odbywa się według własnego pomysłu lub na podstawie gotowych projektów zamieszczonych w katalogach. Można również skorzystać z usługi grawerowania. Prawie każdy produkt jubilerski można grawerować dowolnym tekstem, czy rysunkiem. Wybór należy do klienta.

Jakie są zadania złotnika – jubilera?

Zadaniem jubilera może być również rozpoznawanie kamieni szlachetnych i oprawianie ich lub nimi określonego wyrobu. Do prac jubilera należy również sporządzanie stopów metali i określanie wartości prób danego stopu. Zakład jubilerski może zajmować się też skupem złomu metali szlachetnych. Nadawanie odpowiedniego kształtu wyrobu jubilerskiego odbywa się za pomocą obróbki ręcznej lub mechanicznej. Dzisiaj większość prac jubilerskich opiera się na odlewnictwie, gdzie modele woskowe, zalewane są masą odlewniczą a następnie poddane są wypalaniu i odlewaniu. Jubilerowi pozostaje tylko wykończenie odlewu (wypiłowanie, oprawa kamieni, polerowanie). Złotnik-jubiler wykonuje swój zawód w pracowni złotniczej, w której zwykle zatrudnia jubilerów. Jednocześnie może on otworzyć sklep jubilerski, którego zadaniem będzie nie tylko sprzedaż wyrobów złotniczych i ale także przyjmowanie zleceń i zamówień na przerób, naprawę lub wytwarzanie biżuterii, a także promocja własnych produktów.

Oprócz zdobycia specjalistycznego wykształcenia, złotnik-jubiler powinien charakteryzować się zdolnościami manualnymi i kreatywnością – to swojego rodzaju artysta. Musi również cechować go doskonała wyobraźnia, poczucie estetyki oraz idealne czucie dotykowe. Złotnik-jubiler musi mieć doskonały wzrok i być zręczny. Dodatkowo wyróżniać do powinna sumienność, rzetelność i terminowość podczas wykonywanych obowiązków. Dodatkowo, jeśli złotnik prowadzi własny zakład, musi być świetnym organizatorem swojej pracy. Ponieważ ma stały kontakt z klientami, nierzadko musi wykazywać cierpliwość, opanowanie i posiadać umiejętności sprzedażowe oraz podstawowe zasady kompleksowej obsługi klienta.

Chcesz sprawić swojej ukochanej niespodziankę i pokazać jej, jak bardzo ją kochasz? Zabierz ją do jubilera! W ofercie pracowni Szmaragd znajdziesz piękną biżuterię, która na pewno przypadnie jej do gustu. Dodatkowo, korzystając z usług jubilera możesz zlecić wykonanie unikalnego projektu, który będzie idealnie dopasowany do charakteru Twojej partnerki. Spraw radość swojej ukochanej i udajcie się razem na niezapomniane zakupy wśród błyskotek!