O tym, że praca na wysokości jest niebezpieczna i może skończyć się nawet śmiercią, wie każdy robotnik budowlany, elektromonter czy też operator dźwigu. By zapobiec nieszczęśliwym wypadkom nie tylko ważny jest odpowiedni strój roboczy, system zabezpieczający czy też nowoczesny sprzęt i wypełnianie restrykcyjnych standardów BHP. Przede wszystkim każdy pracownik wysokościowy musi przejść badania medycyny pracy, które potwierdzą, iż stan zdrowia pozwoli w pełnym bezpieczeństwie wykonywać powierzone zadania na wysokościach. Co warto zatem wiedzieć o takich badaniach?

Kiedy wymagane jest badanie wysokościowe?

Badanie wysokościowe istotne jest dla osób, które podejmują zatrudnienie w zawodach wymagających pracy na wysokościach. Kierowani są na nie robotnicy budowlani, dekarze, kominiarze, arboryści, osoby stosujące w pracy metodę alpinistyczną, elektroenergetycy, operatorzy dźwigów, a także wiele innych specjalistów z przeróżnych branż.

Podkreślić warto, że badanie wysokościowe jest konieczne do określenia tego, czy dana osoba ma predyspozycje zdrowotne do pracy na wysokościach. W ten sposób zapobiega się dopuszczenia do robót wysokościowych pracowników, którzy ze względu na swój stan zdrowia mogliby ulec poważnym urazom na stanowisku pracy.

Wiedzieć trzeba również to, że orzeczenie lekarskie musi być bezsprzecznie wydawane co 2 lub 3 lata dla osób przed 50 rokiem życia, a co rok dla pracowników wysokościowych, którzy ukończyli 50 lat.

Na czym polega badanie wysokościowe?

Badania wysokościowe to specjalistyczne badania medycyny pracy, które dzielą się na kilka etapów. Przede wszystkim ważny jest wywiad z pacjentem, podczas którego sprawdzana jest historia leczenia oraz to, czy nie występują u niego choroby przewlekłe. Kolejny etap to seria badań gabinetowych, które mogą być rozszerzone również o diagnostykę laboratoryjną oraz obrazową. Niekiedy zlecana jest zatem pełna morfologia krwi, oznaczany jest stan glukozy na czczo czy też analizowany jest skład chemiczny kału oraz moczu. Wszystko po to, by wykluczyć występowanie schorzeń mogących wpłynąć na bezpieczeństwo pracy na wysokościach.

Jeśli chodzi zaś o badania gabinetowe, należy wiedzieć, że są one wykonywane na specjalnych urządzeniach oraz z użyciem nowoczesnych narzędzi i testów. Te prowadzone są przez trzech lekarzy specjalistów, którzy uprawienie są do prowadzenia badań medycyny pracy. Przy badaniach wysokościowych pacjent kierowany jest zatem do okulisty, neurologa oraz do laryngologa.

Gdzie udać się na badanie wysokościowe?

Badania wysokościowe, jak już wspomniano, przeprowadzane są przez trzech lekarzy specjalistów. Najlepiej wybierać zatem ośrodki, które specjalizują się w medycynie pracy. Takie przychodnie prócz badań wysokościowych oferują również:

  • badania wstępne, okresowe i kontrolne dla pracowników wszystkich branż zawodowych,
  • badania kandydatów na kierowców połączone z badaniem psychologicznym zakończonym wydaniem świadectwa kwalifikacji do Wydziału Komunikacji,
  • badania pracowników pracujących w promieniowaniu jonizującym,
  • badania psychotechniczne dla operatorów maszyn,
  • badania dla pracowników pracujących przy obsłudze monitora ekranowego,
  • badania sanitarno-epidemiologiczne wraz z wydaniem orzeczenia.

W Krakowie z licznymi firmami współpracuje Zakład Opieki Zdrowotnej MEDYCYNA PRACY, który prócz kompleksowych badań zapewnia ich szybkie prowadzenie oraz atrakcyjne ceny.

Kto musi zapłacić za badania wysokościowe?

Według przepisów (229 § 6 Kodeksu pracy) to pracodawca musi opłacić badanie wstępne wysokościowe oraz okresowe wysokościowe swojego pracownika. To on zatem wybiera gabinet lekarza medycyny pracy i wypełnia wszystkie sprawy administracyjne. Na pracowniku spoczywa obowiązek stawienia się na badanie, a także przekazania uzupełnionego formularzu wraz z ankietą dotyczącą zdrowia.

Skierowanie na badania lekarskie sporządza się zaś w dwóch egzemplarzach. Podobnie jest z orzeczeniem, które powinno trafić do akt pracowniczych.